ONLINE: Rosyjski sąd zakazał Facebooka i Instagrama. Nazwał cel ekstremistą

W swoim poniedziałkowym porannym przemówieniu wideo Zełenski wysłał zdalną wiadomość do rosyjskiego wojska. „W obleganym Mariupolu Rosjanie zrzucili w sobotę art-bombę szkoła, w której ludzie się ukrywali. Ukrywali się przed ostrzałem i ostrzałem. Nie było posterunku wojskowego, tylko 400 cywilów. Głównie kobiety, dzieci i osoby starsze. Nie wiemy, ilu przeżyło, ale wiemy, że zestrzelimy pilota, który to zrobił. Bo już prawie Zastrzeliliśmy już setki podobnych masowych morderców” – powiedział Zełenski..

Rosjanie strzelali do protestujących w Chersoniu na Ukrainie. Na miejscu są kontuzje

Rozmowy online między Rosją a Ukrainą będą kontynuowane w poniedziałek. Jeden z negocjatorów ukraińskiej partii, David Arkhamia, powiedział ukraińskiej gazecie „Prawda”, że negocjacje odbywają się niemal codziennie, na poziomie grup eksperckich.

W Rosji trwają aresztowania przeciwników wojny na Ukrainie. Według organizacji praw człowieka OVD Info, w niedzielę w 37 miastach aresztowano łącznie 936 osób. Od początku inwazji rosyjska policja i tajne służby aresztowały ponad 15 000 osób.

Według rady regionalnej Zaporoża z portu Bedriansk na wybrzeżu Azowskim zniknęło pięć statków do przewozu zboża.. „Mieszkańcy Bedrianska twierdzą, że w porcie było pięć statków. Niektóre w pełni załadowane, inne częściowo. Statki zniknęły kilka dni temu. Według świadków Rosjanie je odholowali. Było kilkadziesiąt ton ukraińskiego zboża” – powiedział. przewodniczący sejmiku Ołeksandr Staruk.

Cywile i wojna

Według ukraińskiego MSZ Rosjanie nielegalnie uprowadzają ukraińskie dzieci” na terytorium Federacji Rosyjskiej. „Okupowane nielegalnie deportowano 2389 dzieci. Pochodzą one z okupowanych przez wojska rosyjskie terytoriów obwodów donieckiego i ługańskiego. Przymusowe umieszczanie ludności cywilnej na terytorium atakującego państwa jest uważane za porwanie” – podało biuro.

Światowa Organizacja Zdrowia potwierdziła w niedzielę sześć kolejnych ataków na placówki medyczne.. „Do 20 marca potwierdziliśmy już 52 takie ataki w ciągu zaledwie 25 dni. To więcej niż dwa ataki dziennie. Coś takiego jest niedopuszczalne, służba zdrowia musi być zawsze chroniona” – napisała organizacja na Twitterze.

Kh-47M2 Kinžal na myśliwcu MiG-31K.

Rosyjskie pociski Kinyal: skuteczne w walce z bunkrami, ale według ekspertów nie za bardzo

Według portalu Pamięci Buchenwald Boris Romanchenko zmarł w Charkowie. 90-latek był więziony w hitlerowskich obozach koncentracyjnych podczas II wojny światowej. „Boris Romanchenko przeżył Buchenwald, Peenemünde, Doru i BergenBelsen. Teraz zginął od kuli, która trafiła w jego dom w Charkowie. Miał 96 lat. Jesteśmy zasmuceni” – napisali administratorzy.

Rosyjski sąd zakazał portalom społecznościowym Facebook i Instagram. Amerykańska firma Meta Platforms, do której należą te sieci, została następnie zakwalifikowana przez sąd jako ekstremistyczna za tolerancję przemocy. Reuters podał. „Decyzja nie dotyczy działania aplikacji do przesyłania wiadomości WhatsApp firmy Meta, ponieważ nie jest ona w pełni funkcjonalna w zakresie publicznego rozpowszechniania informacji” – powiedział sąd.

Reakcje z innych krajów

Źródło: Gazeta

Prezydent USA Joe Biden również odwiedzi Polskę w ramach swojej piątkowej podróży do Europy. Będzie negocjował w Warszawie ze swoim polskim odpowiednikiem Andrzejem Dudą. Biden spotka się wcześniej w Brukseli w Belgii z partnerami z Sojuszu Północnoatlantyckiego, przywódców G7 i Unii Europejskiej.

Rząd Nowej Zelandii zatwierdza dodatkową pomoc dla Ukrainy w wysokości 5 mln dolarów nowozelandzkich (77,5 mln koron). Za pośrednictwem funduszu NATO prześle na Ukrainę zarówno pieniądze, jak i nieśmiercionośne materiały – paliwo, sprzęt komunikacyjny i apteczki.

Ministrowie spraw zagranicznych UE nie zgadzają się dziś co do piątej rundy sankcji wobec Rosji; jego zakres ma zostać określony przez przywódców UE na szczycie w Brukseli w czwartek. Po pierwszej części spotkania z kolegami z UE powiedział dziennikarzom czeski minister spraw zagranicznych Jan Lipavský.

„Nie jest możliwe, abyśmy kontynuowali handel z Rosją, a za te pieniądze Rosja zapłaciła następnie za wojnę popełnioną przez nierealne okrucieństwa przeciwko Ukrainie i narodowi ukraińskiemu” – powiedział Lipavsky o karach. Przyznał jednak, że opinie ministrów są różne i decyzja o zakresie sankcji zależeć będzie od przywódców.

Szwajcaria przystąpiła do sankcji nałożonych na Rosję. Ograniczenia dotyczą głównie handlu i finansów, ale także zakazu eksportu dóbr luksusowych do Rosji.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.