ONLINE: Rosjanie mają jedzenie i amunicję tylko na trzy dni, mówi Ukraina

Wojna na Ukrainie szaleje 27 dnia. Rosjanie nie nalegają na bombardowanie ukraińskich miast. Autobusy pomocy, które ewakuowały ludność cywilną z oblężonego Mariupola, miały też w poniedziałek zaatakować. Dzieci również zostały ranne. Prezydent USA Joe Biden mówi, że Władimir Putin rozważa użycie broni chemicznej na Ukrainie. Według Ukrainy Rosjanie mają żywność i amunicję tylko na trzy dni.

  • Zełenskij nie chce odstąpić żadnego terytorium Ukrainy. Aby wojna się skończyła, musi spotkać Putina, powiedział czeskiej telewizji.
  • Czeski minister spraw wewnętrznych Vít Rakušan (STAN) poprosi w środę o przedłużenie stanu wyjątkowego. Nie wiadomo jeszcze, jak długo to potrwa.
  • Korytarze humanitarne zdołały w poniedziałek ewakuować ponad 8000 osób. Ponad 3000 opuściło oblężony Mariupol.
  • Według Ukrainy Rosja straciła już 14 700 żołnierzy i znaczną ilość technologii, przy zachodnich szacunkach na 3-10 000.
  • Prezydent Joe Biden ostrzegł amerykańskich biznesmenów przed niebezpieczeństwem ataków hakerskich z Rosji.
  • Prezydent USA Joe Biden przybędzie do Europy w środę na serię szczytów, w tym szczyt NATO. Zatrzyma się w Polsce, Ukraina nie planuje kapitulacji.

Żołnierze rosyjscy mają żywność i amunicję tylko na trzy dni. Poinformowała o tym ukraińska armia, która stwierdziła, że ​​z paliwem to samo. Prezydent USA Joe Biden jest przekonany, że Władimir Putin rozważa użycie broni chemicznej i biologicznej na Ukrainie. — Przyparł do ściany — powiedział wyraźnie Biden. Ostrzegł też, że jeśli Rosjanie użyją broni, Zachód zareaguje ostro, pisze agencja. AFP.

Autobusy ewakuujące cywilów z oblężonego miasta portowego Mariupol miały być celem rosyjskiego ataku w poniedziałek. Agencja Reuters Oleksander Staruch, gubernator obwodu zaporoskiego, powiedział, że co najmniej czworo dzieci zostało rannych podczas ostrzału.

Aby wojna się skończyła, ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski musi spotkać się ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Władimirem Putinem. Powiedział to w wywiadzie dla czeska telewizja. „Przyszłe pokolenia nie wybaczą nam utraty naszych ludzi, ale nie wybaczą nam utraty terytorium” – dodał.

Austriak poprosi w środę o przedłużenie stanu wyjątkowego. Zapowiedział to na konferencji prasowej w poniedziałek po posiedzeniu jednostki kryzysowej. Jego czas trwania zostanie ogłoszony w środę po posiedzeniu rządu. „Powiedział, że stan wyjątkowy jest klasycznym narzędziem zarządzania kryzysowego.

Po serii niepowodzeń Rosjanie uciekli się do „Planu B”, jak twierdzą wyżsi urzędnicy USA. Celem nowej strategii jest zabezpieczenie kluczowych terytoriów na południu i wschodzie Ukrainy, a tym samym połączenie Krymu z separatystycznymi republikami Donbasu. Według portalu, tego chce Moskwa dziennik Wall Street zmusić rząd ukraiński do zaakceptowania postawionych żądań.

W poniedziałek prezydent USA Biden wezwał amerykańskich biznesmenów do natychmiastowego wzmocnienia ich cyberobrony, wskazując na „ewoluujące dane wywiadowcze” sugerujące, że Rosja może angażować się w szkodliwe działania cybernetyczne przeciwko amerykańskim firmom i infrastrukturze krytycznej – zadeklarował. CNN.

Według ONZ 902 zginęło 75 cywilów, w tym prawie półtora tysiąca zostało rannych. Są to jednak przypadki w 100% zweryfikowane, w rzeczywistości liczby będą znacznie wyższe. Dziesięć milionów Ukraińców musiało już opuścić swoje domy z powodu wojny, około jedna trzecia przekroczyła granicę zachodnią. Więcej o poniedziałkowych wydarzeniach na Ukrainie przeczytasz tutaj.

Centrum handlowe w Kijowie po ogromnym ostrzale:

TN.cz

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.