ODS krytykuje premiera Babiša. Wzywa go do wysłania czeskiej policji do Polski

Posłowie ODS w sobotę zaapelowali do ustępującego rządu o wysłanie policji do Polski, gdzie pomogliby w opanowaniu kryzysu na granicy z Białorusią. Według ODS czeski rząd powinien wspierać wszelkie działania władz UE przeciwko reżimowi białoruskiemu. Tysiące migrantów z krajów trzecich próbowały w ostatnich dniach przedostać się z Białorusi do Unii Europejskiej.

ODS poinformowała, że ​​presja białoruskiego reżimu na granice UE osiągnęła szczyt w Polsce, Litwie i Łotwie. „Polscy strażnicy graniczni i inne organy państwowe stoją w obliczu bezprecedensowego nadużycia sztucznej fali migracyjnej zorganizowanej przez białoruskie organy bezpieczeństwa przy cichej pomocy Federacji Rosyjskiej” – powiedział w oświadczeniu przedstawiciel klubu.

Obywatelska Demokracja przypomniała, że ​​przed wyborami parlamentarnymi gabinet wysłał na Węgry 50 czeskich policjantów. Kontyngent przybył do Budapesztu w połowie października, z dwoma miesiącami na działanie wokół Szeged. Jednak według ODS na granicy węgiersko-serbskiej nie dzieje się nic dramatycznego, ale teraz, śmiertelnie naruszając prawo międzynarodowe, rząd udaje, że nic się nie dzieje.

Według niej, rząd powinien wysłać do Polski czeskich policjantów jako wyraz poparcia dla władz samorządowych i granicznych, by wspólnie radzić sobie z kryzysem. „Jednocześnie domagamy się, aby czeski rząd wspierał wszelkie działania podejmowane przez instytucje europejskie lub społeczność międzynarodową przeciwko reżimowi białoruskiemu” – czytamy w oświadczeniu.

Polska i UE oskarżają autorytarny reżim Aleksandra Łukaszenki o sprowadzanie z Białorusi ludzi w rozpaczliwym kryzysie i wykorzystywanie ich w wojnie hybrydowej przeciwko 27 w odwecie za nałożenie sankcji na jego reżim za łamanie praw człowieka i represje wobec opozycji. Straż graniczna Polski poinformowała w piątek, że od początku obecnego kryzysu migracyjnego w sierpniu br. odnotowała około 33 200 prób nielegalnego przekroczenia granicy. W zeszłym roku mieli 88 lat.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.