Obowiązkowa hospitalizacja i kwarantanna, Polska przygotowuje ustawę w związku z koronawirusem

Polska przygotowuje specjalną ustawę w związku z koronawirusem

Koronawirus pozostaje głównym tematem polskich mediów i polityki i niewykluczone, że zainterweniuje także w kampanii prezydenckiej. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Izby Deputowanych rząd przedstawi informacje o środkach przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się choroby. W Polsce nie zostało to jeszcze potwierdzone.

Gabinet Mateusza Morawieckiego wysłał także w weekend do parlamentu specjalną ustawę o koronawirusie i środkach zapobiegających jego rozprzestrzenianiu się – zaskakująco i bez uprzedzenia. 30-stronicowa propozycja ma na celu między innymi umożliwienie pracodawcy zlecenia pracownikom pracy z domu.

Prezydent RP Andrzej Duda wziął także udział w konferencji prasowej dotyczącej koronawirusa w zeszłym tygodniu.

Osoby chore lub podejrzane o zarażenie przez prawo będą musiały liczyć na przymusową hospitalizację. Osoby, które miały kontakt z chorymi, na podstawie decyzji higienistki zostaną wówczas poddane obowiązkowej kwarantannie trwającej maksymalnie 21 dni. Należy również wprowadzić możliwość zasiłku opiekuńczego w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, jednak maksymalnie na okres 14 dni.

Prawo pozwoli książętom i premierowi wydawać rozkazy zapobiegające rozprzestrzenianiu się wirusa. Nie będą musiały uzasadniać i będą opłacane z budżetu państwa. Sprzedaż leków i wyrobów medycznych również musi być uregulowana: producenci muszą jedynie sprzedawać je bezpośrednio hurtownikom i aptekom. Opozycyjna Koalicja Obywatelska przedstawiła w połowie lutego specjalną ustawę o koronawirusie. Bardziej jednak prawdopodobne jest, że jak zwykle rządowa propozycja, która dotarła do Sejmu dopiero w niedzielę wieczorem, przejdzie przez przyspieszony proces.

Pierwszy powyborczy tydzień na Słowacji

Znamy zwycięzców sobotnich wyborów parlamentarnych na Słowacji. Jest to ruch zwykłych ludzi i niezależnych osobowości (OLaNO) Igora Matoviča. Czekam na następny ruch. Przyszła kolej na prezydenta Zuzanę Čaputovą. Oczekuje się, że w poniedziałek ogłosi, jak będzie wyglądać tworzenie nowego rządu.

Prezydent musi mianować nowego premiera, przynajmniej zgodnie ze słowacką konstytucją. Sam „mandat do utworzenia rządu” jest – podobnie jak w Czechach – raczej tradycją. Čaputová powinna szanować zwycięzcę wyborów i powierzy to zadanie Igorowi Matovičowi.

Już nieformalnie negocjuje nową koalicję. Już w niedzielę Matovic powiedział, że nie ma na co czekać. Na razie jasne jest, że chce negocjować tylko z partiami, które określiły się na wzór Smera i Roberta Fico.

Bardziej oczekiwana jest zatem współpraca z partiami Wolność i Solidarność (SaS), Jesteśmy Rodziną i Dla ludzi. Dzięki OLaNO partie słowackiego parlamentu miałyby większość konstytucyjną. W grę wchodzi także były prezydent Słowacji Andrej Kiska, lider kandydata narodu.

Niemcy u progu epidemii koronawirusa

„Niemcy powoli zaczynają zdawać sobie sprawę, że wkrótce może stanąć w obliczu epidemii koronawirusa” – napisał na swojej stronie internetowej niemiecki publicysta. niemiecka fala. Liczba zarażonych w kraju prawie podwoiła się w niedzielę – z 69 do 129, w poniedziałek było ich już 150. Po Włoszech z około 1700 zachorowaniami, Niemcy mają drugą co do wielkości liczbę zarażonych osób w Europie, a następnie Francja z 130 zachorowaniami . .

Od końca zeszłego tygodnia Niemcy atakują półki supermarketów zrównoważoną żywnością i próbują przygotować zapasy na wypadek ogłoszenia kwarantanny w domu. Zwiększone zapotrzebowanie na żywność w puszkach, środki dezynfekujące i papier toaletowy zostało potwierdzone w Niemczech przez grupę REWE, która prowadzi również sieć supermarketów detalicznych i Lidl.

Puste półki w niemieckich supermarketach.

Rząd wielokrotnie wzywał do uspokojenia sytuacji i wszczynał histerię zakupów dostaw.

Archiwum Watykańskie z czasów nazistowskich

Oprócz koronawirusa ważnym tematem w Niemczech jest publikacja dokumentów archiwalnych przez Watykan od czasu pontyfikatu papieża Piusa XII. (1939-1958). Pius XII. zarzuca się mu, że nie sprzeciwiał się wówczas nazistowskiej eksterminacji Żydów.

Papież Pius XII.

Udostępnione dziś dokumenty są już recenzowane przez co najmniej 150 ekspertów, na czele z historykami z Instytutu Pamięci Holocaustu Yad Vashem w Jerozolimie. Są to organizacje żydowskie, które przez wiele lat walczyły o dostęp do archiwów kilku milionów partii.

Najbardziej tajny proces roku w Austrii – to szpiegostwo dla Rosji

Przez 25 lat emerytowany pułkownik austriackich sił zbrojnych musiał przekazywać Rosji tajemnice państwowe. Według Standardowy zaczął zdradzać swoją ojczyznę w latach 90. i za swoje usługi zebrał 280 000 euro. Zaczął być pociągany do odpowiedzialności za swoje czyny w sądzie w Salzburgu w poniedziałek rano.

Publiczna ORF twierdzi, że prokurator odczyta z aktu oskarżenia konkretne tajemnice wojskowe, które 71-latek miał ujawnić stronie rosyjskiej, więc nieobecność opinii publicznej i mediów ma sens. Do czasu werdyktu dziennikarze będą mogli wejść na salę obrad. Klasyfikacja nadzwyczajna dotyczy również sędziów i prokuratorów, których nazwisk nie można wymienić. Austriaccy śledczy dokumentowali spotkania oficera z rosyjskimi agentami, w tym przekazywanie gotówki i tajnej łączności satelitarnej. Pułkownik, który pracował w Federalnym Ministerstwie Obrony, musiał przekazywać austriackim siłom lądowym i powietrznym dane o systemach i zadaniach uzbrojenia.

Wiadomości o UE, Grecie i stowarzyszeniach pod kontrolą Węgier

Pracownicy węgierskich mediów państwowych potrzebują zgody przełożonych na zgłaszanie spraw związanych z Unią Europejską, aktywistką Gretą Thunberg czy organizacjami humanitarnymi. Wynika to z wewnętrznych e-maili, głównie z drugiej połowy zeszłego roku, które otrzymał serwer Polityka. Według nich informowanie o raportach głównych organizacji humanitarnych jest wprost zabronione.

W praktyce, według serwera, wydaje się, że redaktorzy mają listę drażliwych tematów, a wszelkie zgłoszenia, które ich dotyczą, należy zgłaszać kierownictwu i uzyskać ich zgodę. Według pracownika, który wypowiadał się anonimowo, sami dziennikarze nie wiedzą, kto konkretnie udziela zezwolenia.

Politico pisze, że państwowe media odgrywają ważną rolę na węgierskiej scenie medialnej, ale ich struktura i system zarządzania są nieprzejrzyste. Politico zwróciło się z pytaniami do dwóch autorytetów, które muszą być oficjalnie odpowiedzialne za agendę redakcyjną mediów państwowych, na które żaden nie odpowiedział.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *