Nikt się przeciwko nim nie buntuje. Dwa miliony Ukraińców w Polsce pomogły krajowi osiągnąć wzrost gospodarczy

Jeśli Putin zdecyduje się rozpocząć otwartą wojnę z Ukrainą, jedną z jej konsekwencji może być masowa emigracja Ukraińców do krajów Unii Europejskiej, w tym na Słowację. Wiele osób jest zaniepokojonych skalą tej migracji i uważa, że ​​może ona mieć negatywne konsekwencje społeczno-gospodarcze i wywołać konflikt w społeczeństwie.

Mało kto jednak wie, że tego typu masowa emigracja, ze względu na sytuację ekonomiczną i rosyjską agresję militarną na Ukrainę, już miała miejsce i zdecydowanie zmieniła charakter sąsiedniej Polski, ku której po 2014 roku wyjechało aż 2 mln Ukraińców. Jest to również jeden z powodów, dla których polski rząd odrzucił kwoty na migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki. Twierdziła, że ​​już przyjmowali masowo imigrantów – z Ukrainy.

Polska dwujęzyczna

Obecnie Ukraińcy stanowią 5% populacji Polski, co widać w dużych miastach i małych miasteczkach. Wśród tych dwóch milionów Ukraińców są pracownicy sezonowi i studenci, a także coraz większa liczba imigrantów, którzy pozostali tu na stałe. Wielu przybyło na tzw. Kartę Polaka, która potwierdzała, że ​​ich przodkowie mieszkali w międzywojennej Polsce.

Wśród Ukraińców w Polsce jest cała próba społeczeństwa. Wiele osób zaczyna od prostej pracy fizycznej lub sprzątania, ale jest ich wiele

Ten artykuł jest ekskluzywną zawartością dla subskrybentów Denník N.

Czy jesteś subskrybentem?

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.