Nikt nie zmuszał Cię do wejścia do UE – powiedział w rozmowie z Polską minister Francji

„Jeśli nie przestrzegasz zasad, nie możesz korzystać z dobrodziejstw Unii Europejskiej. Brytyjczycy próbowali, ale my im nie pozwoliliśmy” – powiedział w telewizji francuski minister spraw europejskich Clement Beaune. WKP. „To nie jest ser ani deser” – powiedział przed szczytem w Polsce, myśląc o unijnych dopłatach.

Beaune przypomniał Polakom, że w referendum suwerennie podjęli decyzję o przystąpieniu do Unii Europejskiej i że traktaty europejskie są wartościami politycznymi chroniącymi Europejczyków. „Nikt nie zmuszał cię do przystąpienia do Unii Europejskiej. Możesz nawet z niej wyjść, jak widzieliśmy w przypadku Brexitu” – powiedział.

Beaune odpowiedział w ten sposób na eskalację konfliktu między polskim rządem na czele z PiS a Brukselą. Komisja Europejska od dawna krytykowała kontrowersyjne reformy polskiego sądownictwa, ale 7 października Sąd Najwyższy ogłosił, że niektóre artykuły traktatów europejskich są niezgodne z polską konstytucją, podważając tym samym nadrzędność prawa do UE na prawie krajowym.

Według francuskiego ministra nie sądzi, że Polska chce wyjść z Unii, ale uważa, że ​​„ryzykuje wyjście z niej nieprzyjmując wspólnych zasad”. Beaune mówi o sankcjach: „Najpierw musimy mieć dialog polityczny, ale jeśli to się nie skończy, mogą być różnego rodzaju sankcje, w tym sankcje finansowe”, powiedział, dodając, że taką karą byłoby niepłacenie część tak zwanego planu odbudowy pandemii koronawirusa.

Jednak polski premier Mateusz Morawiecki również wyglądał bojowo, kiedy przybył na szczyt. Powiedział, że Polska nie będzie szantażowana przez instytucje Unii Europejskiej. Dodał, że Warszawa uznaje wyższość standardów unijnych w obszarach, w których państwa UE przekazały Unii kompetencje, ale nie zostanie szantażowana groźbami zablokowania środków.

Propozycja zmniejszenia wkładu finansowego planu naprawczego ma być dziś przedstawiona przez Francję za pośrednictwem prezydenta Emmanuela Macrona, który w tym dossier znalazł sojusznika w osobie premiera Holandii Marka Rutta. „Niezależność polskiego sądownictwa to kluczowa kwestia, którą powinniśmy omówić. Bardzo trudno sobie wyobrazić, że Polska powinna zarobić dużo pieniędzy z nowego funduszu, dopóki ten problem nie zostanie rozwiązany” – powiedział szef holenderskiego rządu, który powiedział że musimy być „twardzi” wobec Polski.5 innych państw członkowskich podziela ten punkt widzenia.

Macron spotkał się z Morawieckim na lotnisku w Brukseli w czwartek rano, gdzie zaprosił go na dialog z Komisją Europejską.

Z drugiej strony Węgry są po polskiej stronie, a szereg innych krajów, w tym Niemcy, preferuje bardziej ostrożne stanowisko i nowe negocjacje z polskim rządem.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *