Niemcy przestają zatwierdzać Nord Stream, Unia nakłada nowe sankcje na Rosję

Europejskie banki przygotowują się na skutki sankcji wobec Rosji. Na całym świecie są najbardziej narażeni na instytucje finansowe w Austrii, Włoszech i Francji. Banki amerykańskie wycofały się z Rosji w ostatnich latach.

Od czasu aneksji Krymu przez Rosję w 2014 r. USA i UE umieściły określone osoby na czarnej liście. Dążyły one do ograniczenia dostępu rosyjskich państwowych instytucji finansowych do zachodnich rynków kapitałowych oraz nałożyły zakaz handlu bronią i inne ograniczenia w handlu technologiami, m.in. dla sektora naftowego.

Skłoniło to banki, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, do zmniejszenia swojej ekspozycji na Rosję. Dlatego niektórzy bankierzy są mniej zaniepokojeni wpływem sankcji na branżę. Zamiast tego skupiają się na tym, w jaki sposób sankcje gospodarcze wpływają na rynki.

Co mówią europejskie banki:

  • Dyrektor jednego z największych europejskich banków HSBC powiedział, że wpływ na rynki światowe jest powodem do niepokoju, chociaż bezpośrednia ekspozycja banku była ograniczona.
  • Austria Bank Raiffeisen International, który działa zarówno w Rosji, jak i na Ukrainie, powiedział, że plany awaryjne, które przygotowała w ostatnich tygodniach, wejdą w życie.
  • holenderski INGktóra ma znaczącą obecność w Rosji, stwierdziła, że ​​dalsza eskalacja konfliktu może mieć poważne negatywne konsekwencje.
  • Duński fundusz emerytalny zapowiedział, że natychmiast wstrzyma wszelkie nowe rosyjskie inwestycje po interwencji Putina na Ukrainie.

Niektóre banki europejskie, takie jak UniCredit, niedawno wycofały się z potencjalnej ekspansji w Rosji ze względu na niepewność geopolityczną. W styczniu włoski bank wycofał się z przejęcia rosyjskiego pożyczkodawcy Otkritie. Szef Andrea Orcel powiedział, że sytuacja wokół Ukrainy była kluczowym czynnikiem tej decyzji.

Jak się mają banki w USA

Banki amerykańskie mają niewielką ekspozycję na rosyjską gospodarkę, więc nie spodziewają się, że sankcje będą miały na nie duży wpływ. Goldman Sachs i Citigroup należą do największych banków amerykańskich w Rosji.

Według Banku Rozrachunków Międzynarodowych w trzecim kwartale 2021 r. wierzyciele amerykańscy mieli zaległe roszczenia wobec Rosji w wysokości 14,7 mld USD.

Amerykańskie banki i lobby finansowe wynegocjowały w ostatnich dniach sankcje z administracją Joe Bidena. Odłączenie Rosji od systemu płatności Swift jest powodem do niepokoju, co w przewidywalnej przyszłości uważa się za mało prawdopodobne. (czytanie, Reuters)

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *