Niech Rosjanie nie grają w mistrzostwach – nalegał Gretzky. Podkreślił postawę Polaków”.

Wayne Gretzky wycofał drużynę hokejową z następnych mistrzostw świata w latach dwudziestych z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

„Wszyscy zgadzamy się, że to bezsensowna wojna” – powiedział Gretzky. Studio telewizji naziemnejgdzie jako najbardziej produktywny hokeista w północnoamerykańskim NHL pełni rolę eksperta.

„Rozmawiałem z kilkoma facetami, którzy mieszkają na Ukrainie. Wygląda na to, że wyjechali z Kijowa z rodziną na dwa tygodnie, wysadzili ich, a potem wracali sami. Zabierają broń i inną broń, by bronić swojego miasta. ” opisuje Gretzky’ego.

W przeciwieństwie do Dominika Haška, polubownie rozmawiał z Aleksandrem Owieczkinem, który potępił tygodniową inwazję, ale mówił o Władimira Putinie – zgodnie z jego wieloletnimi poglądami – jako jego prezydentem.

„To nie wina Alexa, to czyjś inny” – powiedział Gretzky o Putinie.

Jednocześnie wyraził opinię na temat tego, jak sport powinien reagować na militarną agresję Rosji.

„Byłem zachwycony, gdy reprezentacja Polski w piłce nożnej wpadła na pomysł, że nie zagrają z Rosjanami” – powiedział kanadyjski idol. Myślę, że światowy hokej powinien teraz mówić: „Nie pozwolimy im grać w mistrzostwach juniorów”. Moim zdaniem, jako Kanadyjczycy, musimy dojść do tego punktu widzenia, jeśli chodzi o miejsce turnieju w Edmonton. »

Wspomniane Mistrzostwa Świata rozpoczęły się w grudniu ubiegłego roku, ale zakończyły się przedwcześnie z powodu obaw związanych z koronawirusem. Ale w sierpniu to się skończy. Początkowo miał przeprowadzić się do Europy, ale ostatecznie zostaje w kanadyjskich miastach Edmonton i Red Deer.

To mistrzostwa z lat 20. XX wieku są bardziej atrakcyjne dla mieszkańców Ameryki Północnej niż mistrzostwa seniorów, które zbiegają się z meczami Pucharu Stanleya.

Jednak udział rosyjskich hokeistów w imprezach międzynarodowych zostanie omówiony ogólnie. Rada IIHF i Komitet Wykonawczy Związku Czeskiego spotkają się w poniedziałek. Jej szef, Tomáš Král, już zapowiedział, że zaproponuje rezygnację z udziału chóru w czeskich igrzyskach, które pełnią funkcję generała mistrzostw świata.

„Życzymy narodowi ukraińskiemu wszystkiego najlepszego i modlimy się za niego” – powiedział Gretzky, który ma korzenie wschodnioeuropejskie, czyli polskie, białoruskie i ukraińskie. Poprzednio zdradzonyże jego babcia mówiła do niego po ukraińsku. Jego ojciec Walter, choć urodził się w Kanadzie, w swojej biografii wymienia ukraiński jako język ojczysty.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.