Nie są bezpieczni nawet po przekroczeniu granicy: w Polsce zatrzymano mężczyznę podejrzanego o zgwałcenie ukraińskiej dziewczyny

W Polsce mężczyzna został aresztowany za gwałt na 19-letnim ukraińskim uchodźcy, którego ciągnęło do mieszkania. Inny Polak został przyłapany na oferowaniu pokoju i pracy 16-letniemu Ukraińcowi.

Ale władze interweniowały. Zostało to zgłoszone w sobotę przez AP i zwrócił uwagę na niebezpieczeństwo dla Ukraińców i ukraińskich dzieci uciekających przed wojną. Ponad 2,5 mln osób opuściło Ukrainę, w tym pół miliona z Polski.

Oczywiste jest, że uchodźcy to głównie kobiety i dzieci. Należy wziąć pod uwagę potencjalne ryzyko handlu ludźmi i wykorzystywania seksualnego– powiedział Joung-ah Ghedini-Williams z Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR), który odwiedził przejścia graniczne w Polsce, Rumunii i Mołdawii.


Według UNHCR wśród uchodźców jest ponad milion dzieci. W krajach sąsiadujących z Ukrainą osoby prywatne i wolontariusze oferują pomoc, począwszy od transportu, poprzez zakwaterowanie, aż po zapewnienie zatrudnienia. 49-letni mężczyzna został zatrzymany we Wrocławiu pod zarzutem zgwałcenia 19-letniej Ukrainki. Swoją pomoc zaoferował przez Internet i według władz grozi mu do dwunastu lat więzienia. „Uciekła z Ukrainy, nie mówi po polsku i zaufała mężczyźnie, który zaoferował jej zakwaterowanie i pomoc. Ale to była zwodnicza manipulacja„, policja powiedziała o sprawie.

Berlińska policja opublikowała już zalecenie na portalach społecznościowych w języku rosyjskim i ukraińskim, że ukraińskie kobiety i dzieci nie przyjmują zaproszeń do snu i zgłaszają podejrzane kontakty. Tamara Barnet z brytyjskiej Fundacji Handlu Ludźmi powiedziała, że ​​tak szybki i masowy transfer ludzi „to recepta na katastrofę”. „Kiedy zobaczyłem tych wszystkich wolontariuszy oferujących zakwaterowanie, przestraszyłem się„ona mówi.

Według źródeł bezpieczeństwa, w Polsce i Rumunii, w miejscach, gdzie przebywają uchodźcy, agenci udają się do ludności cywilnej i szukają przestępców. Na rumuńskim posterunku granicznym Siret zaczął odrzucać mężczyzn, którzy oferowali kobietom bezpłatny odbiór. Raport Komisji Europejskiej na temat handlu ludźmi z 2020 r. wskazuje, że tego rodzaju działalność przestępcza przyniosła w tym roku sprawcom 29,4 mld euro (737 mld koron) zysku. Co czwarta ofiara była dzieckiem.

Na Słowację codziennie przybywa ponad 10 000 uchodźców.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.