Negocjacje między Czechami a Polską w sprawie kopalni Turów nie doprowadziły do ​​porozumienia – Świat – Aktualności

Czeska minister środowiska Anne Hubáčková nie doprowadziła we wtorek do sporu w sprawie zamknięcia polskiej kopalni węgla brunatnego Turów podczas rozmów w Warszawie. Poinformował o tym serwer newsów Novinky.cz.Zdjęcie: ,

Ekolodzy demonstrowali w pobliżu polskiej kopalni węgla brunatnego Turów, 15 stycznia 2022 r.
Hubáčková rozmawiała przez pięć godzin z polską minister klimatu Anną Moskw. Na zakończenie rozmów czeski minister zapowiedział, że pewne kwestie wymagają jeszcze przedyskutowania. Jednak żadna ze stron nie ogłosiła konkretnych kwestii związanych z tym tematem, pisze Novinky.cz.

„Uważamy treść tego wywiadu za poufną. Są jeszcze miejsca, o których chcemy porozmawiać” – powiedziała Hubáčková.

Kopalnia Turów znajduje się w pobliżu granicy z Czechami. Czechy wzywają do zaprzestania wydobycia w tej kopalni ze względu na jej negatywny wpływ na środowisko. Na hałas i zapylenie narzekają też ekolodzy i mieszkańcy.

Polski rząd odmawia zamknięcia kopalni Turów, dostarczając węgiel brunatny do pobliskiej elektrociepłowni, która dostarcza energię elektryczną milionom domów.

Pod koniec lutego 2021 r. czeski rząd ogłosił, że złożył pozew przeciwko Polsce w europejskim sądzie w związku z planowaną rozbudową kopalni.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości w maju nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie eksploatacji kopalni, do czasu podjęcia ostatecznej decyzji w niniejszej sprawie. Polska zignorowała ten środek tymczasowy, więc we wrześniu sąd nakazał Warszawie zapłacić Komisji Europejskiej dzienną grzywnę w wysokości 500 000 euro.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.