Najdroższy Maluch na świecie. Polski Fiat Tom Hanks sprzedany za prawie dwa miliony

Dobrze znana jest historia Białego Malucha, którą pięć lat temu podarował amerykański aktor Tom Hanks. W końcu, jak często można zobaczyć gwiazdę Hollywood prowadzącą samochód z byłego bloku wschodniego, a zwłaszcza słynnego polskiego fiata 126p. Teraz samochód Hanksa ponownie pojawił się na pierwszych stronach gazet. Aktor postanowił sprzedać go na cele charytatywne i uczynił z niego prawdopodobnie najdroższego Malucha na świecie.

83 500 USD, w przeliczeniu na około 1,915 mln koron, opłacane przez wnioskodawcę pod nazwą użytkownika yulzherrera10 w zeszłym tygodniu dla Malucha alias Polskiego Fiata 126p amerykańskiego aktora Toma Hanksa. Najprawdopodobniej uczynił białego Fiata najdroższym tego typu samochodem na świecie, ponieważ zwykle nie jest to rzadki samochód. Przecież ponad 3,3 mln z nich powstało w Polsce w ciągu 27 lat produkcji, ostatni 22 września 2000 roku. Jednak biały samochód miał jeszcze jednego asa w rękawie oprócz słynnej właścicielki: Elizabeth Dole, w ramach projekt Ukrytych Bohaterów.

Pomaga osobom – rodzicom, partnerom i innym osobom – opiekującym się weteranami lub rannymi żołnierzami. To projekt, któremu przewodniczy Tom Hanks, nic więc dziwnego, że dochód z aukcji trafia właśnie do niego. To nie pierwszy samochód amerykańskiego aktora, który pojawił się w ostatnim czasie na aukcji. W zeszłym roku można było licytować przyczepę Airstream, Forda F-450 Super Duty, Teslę Model S i Toyotę Land Cruiser FJ40.

Związek Hanksa z Fiatem 126p Bílsko-Bělá sięga 2016 roku. W tym czasie aktor zamieścił na portalach społecznościowych swoje zdjęcie pozujące obok samochodu o pseudonimie „maluch”, czyli przetłumaczone przez dziecko. Film trafił do Polki Moniki Jaskolskiej, która postanowiła stworzyć kolekcję dla Malucha dla Toma Hanksa. Następnie otrzymał samochód z 1974 r. po gruntownej renowacji zewnętrznej i wewnętrznej. Zajęły się tym wyspecjalizowane firmy BB Oldtimer Garage i Carlex Design. Samochód został ukończony podczas wakacji 2017, przetransportowany do Ameryki, gdzie Hanks również go odebrał.

Był w posiadaniu Hanksa od czasu, kiedy zmienił właściciela. Na stronie portalu aukcyjnego podano, że w listopadzie ubiegłego roku samochód przeszedł pełny serwis, wymieniono akumulator, sprawdzono układ paliwowy, hamulce i mosty. Samo trzymetrowe auto ma białą karoserię, na której zamontowano między innymi 12-calowe stalowe felgi z białymi felgami. Oczywiście jest też tablica upamiętniająca słynnego właściciela.

Inne zmiany zaszły w kabinie, która jest pokryta zieloną skórą. Są też fotele z trzypunktowymi pasami bezpieczeństwa czy tabliczka na desce rozdzielczej ze słynnym cytatem z filmu Hanksa Forresta Gumpa „Moja mama zawsze mówiła: życie jest jak pudełko czekoladek. Nigdy nie wiesz, czego posmakujesz” oraz dedykacja oryginalnego inicjatora kolekcji samochodów. Istnieją również unikalne kieszenie na oparciach przednich siedzeń, detale nawiązujące do maszyn do pisania, które zbiera aktor lub jego podpisu na drzwiach kierowcy. Hanks dodał też do samochodu rękawiczki do jazdy Malucha.

Według licznika Fiat przejechał tylko 483 kilometry, ale to chyba wartość od czasu remontu. Nie wiadomo, ile kilometrów przejechał samochód przed nią. W każdym razie pod tylną maską znajduje się chłodzony powietrzem dwucylindrowy silnik o pojemności 594 cm3 i mocy 17 kW, który jest połączony z czterobiegową manualną skrzynią biegów. Napędzane są tylne koła. Nawet układ napędowy przeszedł gruntowny remont w listopadzie 2021 roku przed sprzedażą.

Przypomnijmy, że Polski Fiat 126p ps. Maluch rozpoczął produkcję FSM w Bielsku-Białej na licencji włoskiej latem 1973 roku. Najpierw z części sprowadzonych z Włoch, ale później produkcja została zlokalizowana. Zainteresowanie autem nie tylko w Polsce było ogromne, dlatego pomocne okazało się otwarcie dodatkowych zakładów produkcyjnych w Tychach. W 1981 roku Polacy świętowali milionową wyprodukowaną sztukę, rok wcześniej produkcję Fiata 126 w rodzimych Włoszech, a samochody socjalistyczne były przez pewien czas oferowane przez turyńskiego producenta samochodów pod własną marką i za pośrednictwem własnych dealerów jako bardziej przystępne cenowo. alternatywa dla nowej Pandy.

W trakcie produkcji trzymetrowy samochód przeszedł szereg ulepszeń, mocniejszy silnik czy lepsze wyposażenie. Przetrwała także transformację polskiej polityki i gospodarki po 1989 roku i powstała do września 2000 roku. W tym czasie jej przydomek Maluch był już oficjalnym oznaczeniem.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *