NADZWYCZAJNY ONLINE Ukraina otrzymała tylko 10% broni, o którą prosił Zachód: szef NATO również wezwał do większej liczby dostaw

Na żywo z Ukrainy

Ukraińskie Siły Powietrzne zniszczyły trzy rosyjskie pociski, które zostały wystrzelone z Morza Czarnego

ONLINE

20:29 Do końca czerwca Stany Zjednoczone dostarczą Ukrainie wyrzutnie rakiet salwowych HIMARS oraz amunicję. Do tego czasu ich personel również zostanie przeszkolony – powiedział w środę na spotkaniu ministrów obrony państw NATO generał Mark Milley, szef szefów sztabów sił zbrojnych NATO. Raporty CNN. Millley powiedział, że Stany Zjednoczone i ich sojusznicy wyszkolili 60 ukraińskich żołnierzy do obsługi systemu HIMARS i kolejnych 420 do obsługi haubic M777.

20:14 Ukraina poinformowała w środę, że jej policja skutecznie udaremniła atak terrorystyczny na przywódców państwowych. Poinformowała o tym brytyjska stacja Sky News, powołując się na agencję Interfax-Ukraina.

Według ukraińskiego wiceministra spraw wewnętrznych Jewhenyya Jenina, atak został powstrzymany dzięki „informacjom, które otrzymujemy z naszych źródeł operacyjnych”. Jenin dodał w wywiadzie telewizyjnym, że szczegóły można ujawnić dopiero po zwycięstwie sił ukraińskich w walce z armią rosyjską. Sky News zauważył, że nie może samodzielnie zweryfikować raportu.

18:58 Stany Zjednoczone zapewnią Ukrainie dodatkowy miliard dolarów pomocy wojskowej. W jego skład wejdą pociski artyleryjskie, amunicyjne i przeciwokrętowe. Prezydent USA Joe Biden ogłosił to w środę. Donosi agencja informacyjna BBC.

18:50 Rosyjskie wojska bombardują rejon Dniepropietrowska wyrzutniami rakiet Uragan. Według gubernatora obwodu dniepropietrowskiego Walentyna Rezniczenko atak uderzył w dzielnice mieszkaniowe miast Zelenodolsk i Apostolowo w obwodzie Krzywy Roh. Nie zgłoszono jeszcze żadnych ofiar.

17:40 Przedstawiciele Komisji Narodów Zjednoczonych (ONZ) na Ukrainie poinformowali w środę, że przedstawili kilka zarzutów łamania praw człowieka przez wojska rosyjskie, ale komisja stwierdziła, że ​​jest za wcześnie, aby mówić o zbrodniach wojennych. Poinformowała o tym agencja AFP.

„Komisja (ONZ) w Buč i Irpini zbiera informacje na temat arbitralnego zabijania cywilów, niszczenia mienia, grabieży i ataków na infrastrukturę cywilną, w tym szkoły”. powiedział szef komisji Erik Möse na konferencji prasowej w Kijowie.

17:15 Sekretarz obrony USA Lloyd Austin wezwał w środę aliantów do zwiększenia dostaw broni na Ukrainę, która broni się przed inwazją sił rosyjskich. Poinformowała o tym agencja AFP. „Musimy wzmocnić nasze wspólne zaangażowanie w samoobronę Ukrainy i musimy zrobić jeszcze więcej, aby umożliwić Ukrainie obronę siebie, swoich obywateli i terytorium”. Austin powiedział na spotkaniu Rady Północnoatlantyckiej (NAC) na szczeblu ministrów obrony w Brukseli.

16:32 Armia ukraińska rozpoczęła ofensywę w regionie Chersoniu na południu kraju, którego znaczna część – w tym regionalna metropolia Chersoń – jest kontrolowana przez członków rosyjskich sił okupacyjnych. To powiedział brytyjski analityk Michael Clark dla brytyjskiej telewizji Sky News. Według niego, siły ukraińskie otworzyły 80-kilometrowy front w rejonie na północ i północny wschód od Chersoniu w celu wyzwolenia terenów zajętych przez Rosję.

16:18 Grecja wyśle ​​na Ukrainę do 30 pojazdów opancerzonych. Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis powiedział w wywiadzie dla Proto Thema, że ​​jego kraj wyśle ​​na Ukrainę 20-30 bojowych wozów piechoty w stylu sowieckim. Grecja zastąpi je nowoczesnymi pojazdami niemieckiej produkcji.

15:58 Od 24 lutego Rosja uszkodziła lub zniszczyła ponad 380 obiektów dziedzictwa kulturowego na Ukrainie. Jak poinformowała wiceminister kultury i polityki informacyjnej Anastasia Bondar, siły rosyjskie atakują na Ukrainie zabytki architektoniczne, archeologiczne, religijne i inne.

14:28 Wielka Brytania rozważa wysłanie na Ukrainę większej liczby pocisków przeciwokrętowych, poza bronią, którą już obiecała. Brytyjski minister obrony Ben Wallace, który odwiedził kraj nordycki, powiedział w środę dziennikarzom w Oslo w Norwegii. Był cytowany przez agencję informacyjną Reuters.

13:40 Rosja poinformowała w środę, że jej siły zniszczyły magazyn zawierający broń dostarczoną przez Organizację Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) na zachodniej Ukrainie. Wiadomość pojawiła się w czasie, gdy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wzywa zachodnich sojuszników do przyspieszenia dostaw broni do jego kraju. Informację dostarczyła agencja informacyjna AFP.

13:28 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał w środę zdalnie z członkami czeskiego parlamentu. Przypomniał zdanie „Jesteśmy z tobą, bądź z nami”, znane od okupacji Czechosłowacji w 1968 roku. Zełenskij podziękował Czechom za pomoc i ostrzegł, że agresja na Ukrainie to dopiero pierwszy krok do utorowania drogi do Europy.

Galeria zdjęć (3)

Źródło: SITA/AP Photo/Efrem Lukatsky

13:07 Ukraina nie wykazała, że ​​zastosowała się do rosyjskiego ultimatum, aby jej wojska we wschodnim mieście Siewierodonieck poddały się w środę rano. Reuters podał.

12:15 Rosja poinformowała w środę, że ewakuuje cywilów ukrywających się w zniszczonych przez siły rosyjskie zakładach chemicznych Azot we wschodnioukraińskim mieście Siewierodonieck. Poinformowała o tym agencja informacyjna AFP. W zakładach chemicznych ukrywa się około 500 cywilów, a także ukraińscy bojownicy broniący tego ostatniego bastionu oporu w mieście przed siłami rosyjskimi.

11:25 Wpływowy doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zelenskiego Mychajlo Podoľaka powiedział, że jego rodacy z niecierpliwością oczekują „decyzji” o dostawach broni na Ukrainę. Tego dnia w Brukseli odbędzie się spotkanie Rady Północnoatlantyckiej (CAN) na szczeblu ministrów obrony, które ma spotkać się również z ukraińskimi partnerami w ramach grupy kontaktowej dla Ukrainy – przypomniał portal CNN CNN.

10:35 W regularnym raporcie o sytuacji na Ukrainie brytyjskie tajne służby podobno potwierdziły w środę, że w bunkrach pod zakładami chemicznymi Azot w mieście Siewierodonieck ukrywają się oprócz ukraińskich żołnierzy setki cywilów. Raporty TASR na podstawie raportu The Guardian.

9:55 Ukraińskie dzieci nie powinny być adoptowane z Rosji, ponieważ tysiące dzieci i nastolatków zostało przesiedlonych do kraju od czasu, gdy Moskwa rozpoczęła się w lutym inwazja na Ukrainę, powiedział we wtorek przedstawiciel Federacji Rosyjskiej Afshan Khanova. Informację dostarczyła agencja informacyjna AFP.

8:55 Rosja prawdopodobnie nie spodziewała się, że jej siły w Siewierodoniecku napotkają tak silny opór ze strony ukraińskich obrońców, poinformowało brytyjskie Ministerstwo Obrony w swoim regularnym raporcie o rozwoju rosyjskiej agresji na Ukrainie.

6:30 rano Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział we wtorek wieczorem, że obrona Donbasu jest „niezbędna”. Według niego sam wynik lokalnych walk określi kierunek, w jakim wojna będzie się toczyć. „Pozostanie na Donbasie jest kluczowe. Donbas jest niezbędny do ustalenia, kto będzie dominował w nadchodzących tygodniach” Zełenski powiedział za pośrednictwem aplikacji Telegram w swoim tradycyjnym wieczornym przemówieniu do narodu ukraińskiego.

6:15 Siły ukraińskie naciskają na wojska rosyjskie, by wyzwoliły okupowane miasto Chersoń na południu kraju. Według Unionna, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział to w swoim tradycyjnym nocnym przemówieniu pod koniec 111. dnia wojny. Powiedział też, że armia ukraińska poniosła duże straty w obwodzie charkowskim, gdzie Rosjanie starają się wzmocnić swoje pozycje.

6:10 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski będzie dziś rano rozmawiał zdalnie z czeskimi prawodawcami. Posłowie i senatorowie słuchają dla nich jego przemówienia przetłumaczonego z ukraińskiego na czeski. Będzie on emitowany na telebimach, które stanowią stałe wyposażenie sal konferencyjnych obu izb.

6:00 Stoltenberg dodał, że NATO już „zwiększa” dostawy pomocy w tym zakresie, dodając, że przedstawiciele Sojuszu spotkają się w środę w Brukseli, aby wspólnie koordynować dodatkową pomoc dla Ukrainy, w tym dostawy broni ciężkiej. „Oni (Ukraińcy) bezwzględnie polegają na tym, aby móc obronić się przed rosyjską inwazją” – dodał. powiedział szef NATO.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.