Nadzieja: Nie grozi nam bezpośrednie niebezpieczeństwo wojny, ale zagrożeniem jest migracja – Kraj – Aktualności

Słowacji nie grozi obecnie bezpośrednie niebezpieczeństwo wojny z powodu konfliktu na Ukrainie. Największym zagrożeniem dla Republiki Słowackiej jest kryzys migracyjny spowodowany napływem uchodźców wojennych. Tak stwierdził minister obrony Republiki Słowackiej Jaroslav Naï (OĽANO) w niedzielnym programie W polityce TA3.


,


27.02.2022 12:16Zdjęcie: ,

Minister obrony Jaroslav Naï na słowacko-ukraińskim przejściu granicznym w Vyšné Němec 25 lutego 2022 r.
Przypomniał, że rząd ogłosił w sobotę 26 lutego stan wyjątkowy dotyczący przybycia uchodźców z Ukrainy. Według ministra na wschodniej granicy Słowacji stacjonowało już około 600 członków Sił Zbrojnych Republiki Słowackiej. Obecnie pomagają policji i innym siłom uporać się z falą migracji. „Jesteśmy gotowi zwiększyć liczbę żołnierzy do 1500. Jeśli to nie wystarczy, zwiększymy również tę sytuację” – powiedział Nad.

Minister mówi, że Słowacja będzie zarządzać migracją z Ukrainy. „Pomożemy tyle, ile będziemy potrzebować. Kiedy setki tysięcy uchodźców przybędą na terytorium Republiki Słowackiej, zaopiekujemy się nimi” – powiedział, dodając, że państwo zrobi wszystko, aby chronić Słowację i pomóc Ukraińcom. .

Rosjanie kontrolują

Zapowiedział w niedzielę, że rząd zajmie się dodatkową pomocą „wojskową” dla Ukrainy. Minister potwierdził też, że obronę Słowacji należy wzmocnić 1200 żołnierzami cudzoziemskimi i około 300 żołnierzami słowackimi oraz systemem Patriot dla wzmocnienia obrony przeciwlotniczej. We wzmacnianiu obrony Słowacji mają uczestniczyć żołnierze niemieccy i holenderscy, prowadzone są też negocjacje z Czechami, Polską i Słowenią. Według Naïa każdy z krajów powinien wysłać na Słowację wojska, a także określony sprzęt i systemy.

Według ministra rosyjscy technicy zajmujący się myśliwcami MIG-29 w Sliaču są „pod kontrolą”. „Więc wiemy, co robią i gdzie to robią” – powiedział. Minister chce jak najszybciej „unieruchomić” słowackie myśliwce rosyjskiej produkcji Mig-29, ale aby zapewnić ochronę słowackiej przestrzeni powietrznej, trzeba sfinalizować porozumienie z sojuszniczym krajem. Naï potwierdził również negocjacje w sprawie zamknięcia słowackiej przestrzeni powietrznej dla samolotów rosyjskich.

Goni Blaha

Jak poinformował szef MON, ćwiczenia wojskowe Saber Strike, które 1 marca rozpoczną się na Słowacji, będą organizowane, ale w mniejszej liczbie. Powinien wyszkolić do 2000 żołnierzy, zarówno słowackich, jak i amerykańskich. Wyobraża sobie zorganizowanie spotkania przedstawicieli Ukrainy i Rosji w Bratysławie, ale według niego taka prośba jeszcze nie nadeszła. „Wyobrażam sobie zorganizowanie takiego spotkania w naszym kraju. Nie mogę tego jeszcze potwierdzić, nie mam nawet tych informacji, a władze Ukrainy zaprzeczyły temu” – powiedział Nai.

W programie zapowiedział również złożenie powództwa cywilnego przeciwko członkowi Rady Narodowej Republiki Słowackiej i zastępcy przewodniczącego dyrekcji Ľubošowi Blaha. – Za wszystko, co o mnie powiedział – powiedział minister.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.