MŚ 2022: Polska, Czechy i Szwecja nie zagrają. Czy Rosjanie pojadą na mundial?

BRATYSŁAWA. Kilka dni temu udzielił wywiadu dla Sportnetu. Żył intensywnie tym, co dzieje się na Ukrainie, bo wielu jego krewnych mieszka w Kijowie. Były tenisista Siergiej Stachowski postanowił zaciągnąć się do armii ukraińskiej.

„Będę walczył. To jedyny powód, dla którego wracam. Poradzę sobie z bronią” – powiedział Reuters 36-letni tenisista.

Stachovsky przez kilka lat mieszkał na Słowacji iw Czechach. Wygrał cztery turnieje ATP. „Mój ojciec i mój brat są chirurgami. Są w trudnej sytuacji. W nocy śpią w piwnicy. Obecnie śpią w pubie” – dodał dla Reutera.

Ukraina stała się polem bitwy, a wielu sportowców broni swojej ojczyzny. Wśród nich jest cała drużyna piłkarska Dinama Kijów.

Do wojska wstąpili także ukraińscy biathloniści Dmytro Pidručnyj i Julia Jimová, którzy do niedawna brali udział w igrzyskach olimpijskich w Pekinie.

Ryga kończy w KHL

Osobistości sportowe, kluby i narodowe federacje sportowe wciąż reagują na rosyjską inwazję. Wyrażają poparcie dla Ukraińców.

Z drugiej strony rosyjski sport staje się coraz bardziej izolowany. Sportowcy odmawiają rywalizacji z Rosjanami, kluby i drużyny nie wyobrażają sobie wzajemnych meczów.

W niedzielę z KHL odszedł kolejny klub – Dinamo Riga. Piłkarze z Czech, Szwecji i Polski zgodzili się, że w tej chwili nie wyobrażają sobie gry z Rosją.

Nawet na neutralnym gruncie. UEFA zdecydowała się przenieść baraże na mundial z Rosji.

FIFA przeniosła mecze Rosjan na neutralny grunt.  Ale nikt nie chce grać przeciwko nim

„Nie wyobrażam sobie rozgrywania meczu z reprezentacją Rosji w czasie, gdy agresja na Ukrainie trwa.

Rosyjscy zawodnicy i kibice nie ponoszą za to odpowiedzialności, ale nie możemy udawać, że nic się nie dzieje” – napisał w mediach społecznościowych polski napastnik Robert Lewandowski.

Na razie Rosja jest w koszarach bez przeciwnika. Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej będzie musiała zająć stanowisko, czy przenieść Rosję bezpośrednio do mistrzostw, czy zawiesić drużynę rosyjską.

Czesi: Nie gramy z Rosjanami

Izolacja rosyjskiego sportu wciąż postępuje stopniowo. Żadna międzynarodowa federacja sportowa nie wykluczyła tymczasowo Rosji ani jej przedstawicieli z udziału w zawodach lub wydarzeniach na wysokim szczeblu.

Ale wiele osobistości już wzywa do takiego podejścia. Wśród nich jest najsłynniejszy hokeista wszech czasów, Wayne Gretzky.

„Rozmawiałem ze znajomymi, którzy mieszkają na Ukrainie. Wydaje im się, że zabierają rodziny z Kijowa, a potem wracają, zabierając broń, by bronić swojego miasta” – powiedział Gretzky w telewizji TNT.

„Światowy hokej powinien teraz powiedzieć: nie pozwolimy im grać w mistrzostwach juniorów. Moim zdaniem Kanadyjczycy muszą dojść do tej opinii, ponieważ miejscem turnieju jest Edmonton.”

Bez gry, bez turnieju.  Rosja już nie zasługuje na przegraną (komentarz)

Międzynarodowa Federacja Hokeja IIHF zajmie się sytuacją w poniedziałek. Tegoroczny Puchar Świata odbędzie się w Finlandii, Rosja ma być jednym z rywali Słowacji w grupie.

Czeski Związek Hokeja zaproponował odwołanie wszystkich wspólnych imprez z rosyjskimi hokeistami. Czechy, Rosja, Szwecja i Finlandia rozgrywają w sezonie serię turniejów pod nazwą Euro Hockey Tour.

Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski zwołał w środę posiedzenie komitetu wykonawczego i omówi kwestię możliwego wykluczenia rosyjskiej drużyny z Igrzysk Paraolimpijskich.

FIVB jest pod ostrzałem

W tej sytuacji Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej (FIVB) wysyła światu przeciwną opinię. Potwierdziła, że ​​Mistrzostwa Świata Mężczyzn odbędą się w Rosji na początku sierpnia i września.

Francuzi odpowiedzieli na tę wiadomość, że jeśli turniej pozostanie w Rosji, nie wezmą udziału w mistrzostwach. FIVB jest za to krytykowany.

Rosyjscy biathloniści wycofali się z pozostałych trzech rund Pucharu Świata. Unia Biathlonowa zdecydowała się wystartować pod neutralną flagą, a nie Rosją.

„Uważamy tę decyzję za nielegalną, niepotrzebną i niedopuszczalną. Te posunięcia IBU rozwścieczyły nas. Będziemy chronić prawa naszych sportowców” – powiedział w oświadczeniu rosyjski zespół.

Białoruscy biathloniści również będą musieli rywalizować pod neutralną flagą iw kombinezonach bez narodowych barw. Nie zrezygnowali jeszcze ze startów w Pucharze Świata.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.