Morawiecki odwoła ambasadora RP w Czechach w sprawie sporu o kopalnię Turów

Czechy domagają się wstrzymania wydobycia w kopalni ze względu na jej negatywny wpływ na środowisko.

WARSZAWA. Polski premier Mateusz Morawiecki zdecydował się odwołać ambasadora swojego rządu w Czechach za wypowiedź na temat sporu o funkcjonowanie kopalni węgla brunatnego Turów, będącego przedmiotem sporu między Pragą a Warszawą.

AFP podała w czwartek, powołując się na oświadczenie rzecznika polskiego rządu.

„Premier Mateusz Morawiecki postanowił rozpocząć proces impeachmentu ambasadora RP w Czechach. Wyjątkowo nieodpowiedzialne wypowiedzi na temat kopalni Turów są nie do przyjęcia” – powiedział w czwartek rzecznik polskiego rządu Piotr Muller na Twitterze.

W rozmowie z niemiecką stacją Deutsche Welle ambasador RP w Pradze Mirosław Jasiński wyraził nadzieję, że Warszawa i Czechy znajdą „polubowne” rozwiązanie sporu o eksploatację tej znajdującej się w pobliżu granicy czeskiej kopalni. . Jednocześnie jednak skrytykował działania polskiego rządu.

Według Jasiňský’ego spór rozpoczął się „brakem empatii, niezrozumieniem i brakiem woli dialogu – zwłaszcza ze strony polskiej”. „Każdy polski dyplomata ma obowiązek dbać o polskie interesy” – wyjaśnił Müller w zapowiedzianym apelu Jasinskiego na Twitterze.


Powiązany artykuł Ruszyła próba wydobycia w kopalni Turów w Polsce Czytać

Czechy domagają się wstrzymania wydobycia w kopalni ze względu na jej negatywny wpływ na środowisko. Według Pragi kopalnia ma negatywny wpływ na obszary przygraniczne, gdzie pomaga obniżyć poziom wód gruntowych. Działacze ekologiczni i mieszkańcy również narzekają na hałas i zakurzone otoczenie.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł we wrześniu zeszłego roku, że Warszawa musi płacić 500 tys. euro dziennie za zaprzestanie wydobycia w Turowie.

Polski rząd odmawia zamknięcia kopalni Turów, dostarczając węgiel brunatny do pobliskiej elektrociepłowni, która dostarcza energię elektryczną milionom domów. Zdaniem premiera Mateusza Morawieckiego kopalnia Turów jest ważna dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, a z jej działalnością związanych jest także kilkadziesiąt tysięcy miejsc pracy.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.