Morawiecki: Nikt na Zachodzie nie ma prawa uczyć demokracji w Polsce – Świat – Aktualności

Premier Polski Mateusz Morawiecki powiedział w piątek, że nikt nie ma prawa uczyć Polski, czym jest demokracja. Według AP zrobiła to, gdy Unia Europejska dała do zrozumienia, że ​​ze względu na wątpliwości co do praworządności trwają rozmowy o wypłacie miliardów euro unijnych środków dla Polski.

„Nikt nas nie nauczy, czym jest demokracja i rządy prawa, bo Polska ma bardzo długą i szlachetną historię walki z wszelkiego rodzaju totalitaryzmami i despotyzmem” – napisał polski premier w przesłanym na swoim profilu na Facebooku komunikacie. .

„W strasznych latach komunizmu walczyliśmy o rządy prawa i demokrację, ale mamy znacznie starszą tradycję demokratyczną i nie chcemy, aby ktokolwiek w Europie Zachodniej uczył nas, czym jest demokracja, czym jest rządy prawa, bo wiemy lepiej – dodał Morawiecki.

AP przypomniał, że unijny komisarz ds. gospodarczych Paolo Gentiloni powiedział dwa dni temu, że kontrowersje polskiego rządu dotyczące nadrzędności prawa unijnego lub krajowego były tylko jednym z tematów omawianych przed przekazaniem Polsce miliardów euro z funduszy unijnych po pandemii.

Wiosną Morawiecki zwrócił się do polskiego Trybunału Konstytucyjnego, aby dowiedzieć się, czy polska konstytucja ma pierwszeństwo przed prawem Unii Europejskiej. Uczyniła to po marcowym orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie reformy polskiego sądownictwa. To od dawna kość niezgody między Warszawą a Brukselą.

Polski rząd twierdzi, że reforma powinna doprowadzić do bardziej wydajnych sądów, ale krytycy postrzegają to jako próbę zdominowania polskiego wymiaru sprawiedliwości przez rządzącą partię Prawo i Sprawiedliwość (PiS).

Polski Trybunał Konstytucyjny kilkakrotnie odraczał swój wyrok. Ostatni raz we wtorek, kiedy odroczył dalsze rozmowy, był 22 września.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.