Misja pokojowa NATO na Ukrainie doprowadziłaby do wojny z Rosją, mówi Ławrow

Misja została zaproponowana przez polskiego premiera.

Wysłanie sił pokojowych NATO na Ukrainę doprowadziłoby do bezpośredniej konfrontacji między Rosją a Sojuszem Północnoatlantyckim. Poinformował o tym w środę 23 lutego minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow. Oskarżył też Stany Zjednoczone o rzekomą obstrukcję „Ciężki” rozmowy między Rosją a Ukrainą.

Polska zaproponowała wysłanie międzynarodowej misji pokojowej na Ukrainę w zeszłym tygodniu, a premier Mateusz Morawiecki powiedział w piątek (18 marca), że złoży formalną prośbę o wysłanie misji na szczyt NATO w tym tygodniu. Polska przekonuje też, że Ukraina powinna otrzymać dodatkowe środki na swoją obronę.

Kwestia ewentualnego rozmieszczenia misji sojuszniczej na Ukrainie jest niezwykle drażliwa właśnie z powodu obaw, że Moskwa może to postrzegać jako bezpośrednie zaangażowanie NATO w konflikt na Ukrainie, który Rosja zaatakowała tam miesiąc temu.

Ponownie skrytykował Stany Zjednoczone

Ławrow skarżył się też w środę, że Stany Zjednoczone komplikują rozmowy z Ukrainą, które określił jako trudne, ponieważ powiedział, że Kijów ciągle zmienia stanowiska.

Według rosyjskiego ministra celem jest Waszyngton „Zdominować” porządku światowego, do którego Stany Zjednoczone dążyłyby m.in. poprzez sankcje.

„Negocjacje są trudne, strona ukraińska ciągle zmienia swoje stanowisko. Trudno pozbyć się wrażenia, że ​​trzymają je nasi amerykańscy koledzy. „ według AFP, szef rosyjskiej dyplomacji podczas rozmowy ze studentami Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych (MGIMO) w Moskwie.

Rosyjski negocjator Władimir Miedinski powiedział w zeszłym tygodniu, że Moskwa i Kijów tam były „Gdzieś w połowie”. Chodziło o negocjacje w sprawie demilitaryzacji Ukrainy, która jest jednym z głównych deklarowanych żądań Rosji.

Obie strony podobno dyskutowały także o ewentualnym członkostwie Ukrainy w NATO, które Moskwa zasadniczo odrzuca. Negocjacje między obiema stronami toczą się podczas trwającej rosyjskiej agresji na sąsiedni kraj i nieustannego rosyjskiego ostrzału kilku ukraińskich miast.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.