Ministerstwo Finansów sprawdzi dotacje rosyjskich firm i chce trafić do postsowieckich banków

Aktualizacje: 25.02.2022 17:41
Opublikowany:

Praga – Rząd zlecił Ministerstwu Finansów kontrolę rosyjskich firm i firm z rosyjskimi właścicielami w związku z pobieraniem pieniędzy ze źródeł publicznych. W Komunikat prasowy poinformował rząd. Jednocześnie resort rozważa możliwości wcześniejszego zakończenia członkostwa w Międzynarodowym Banku Inwestycyjnym (IMB) i Międzynarodowym Banku Współpracy Gospodarczej (MBHS). Według Ministerstwa Finansów członkostwo można wypowiedzieć w ciągu dwóch do trzech miesięcy. Zaprosi również inne kraje UE do zastosowania tej samej procedury, poinformowało ministerstwo finansów w Komunikat prasowy. Oba banki zostały założone w Moskwie przez państwa dawnej Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej (RWPG).

„W zakresie konkretnych działań podejmowanych przez Ministerstwo Finansów Biuro Analiz Finansowych posiada niezbędne narzędzia do zabezpieczenia majątku ruchomego i nieruchomego oraz środków finansowych osób i firm objętych sankcjami, w tym blokady ich rachunków bankowych.” Wreszcie, za pośrednictwem UZSVM, wybraliśmy około 30 budynków, które mogą pomieścić tysiące ludzi uciekających z Ukrainy przed wojną” – powiedział minister finansów Zbynek Stanjura (ODS).

Ministerstwo Finansów zwróciło również uwagę, że w przypadku wspólnego i skoordynowanego wyjazdu krajów UE, działalność MBHS ustałaby z powodu wyjazdu 2/3 członków. „W szczególności z usług MBHS nie korzystają już czeskie firmy, a czeski rząd nie widzi korzyści ekonomicznych w pozostaniu członkiem dwóch postsowieckich banków. Wręcz przeciwnie, mocno dostrzegamy, że nasz udział w tych bankach zwiększa bezpieczeństwo i kwestie polityczne, że należy rozproszyć obecną rosyjską inwazję na Ukrainę” – powiedział resort finansów.

Biuro jest również gotowe do podjęcia wszelkich niezbędnych środków budżetowych w celu odpowiedniego wzmocnienia odpowiednich rozdziałów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Obrony lub Spraw Zagranicznych w związku z konfliktem na Ukrainie. Jednocześnie, według ministerstwa, strategiczne przedsiębiorstwa publiczne, takie jak ČEZ, ČEPRO czy MERO, są gotowe elastycznie reagować na zmiany. „Podobnie nasze resortowe organizacje i przedsiębiorstwa państwowe są przygotowane na ewentualne cyberataki, które obecnie zwalczają nie tylko ukraińskie instytucje państwowe” – poinformowało Ministerstwo Finansów.

MIB została założona przez rządy państw członkowskich RWPG w 1970 roku. Udziałowcami jest dziewięć państw – Federacja Rosyjska, Czechy, Węgry, Bułgaria, Rumunia, Słowacja, Kuba, Mongolia i Wietnam. Obecnym celem polityki kredytowej jest wspieranie średnich przedsiębiorstw poprzez pożyczki bezpośrednie, dużych przedsiębiorstw poprzez finansowanie konsorcjalne oraz z ukierunkowaniem na finansowanie eksportu.

MBHS został założony przez rządy krajów członkowskich RWPG w 1963 roku. Udziałowcami banku jest osiem państw – Federacja Rosyjska, Czechy, Polska, Bułgaria, Rumunia, Słowacja, Mongolia i Wietnam. MBHS świadczy wszystkie bieżące usługi bankowe (w tym prowadzenie rachunku) dla klientów biznesowych, z naciskiem na wsparcie biznesu w krajach członkowskich banku.

Ukraiński rząd rosyjski walczy z firmą gospodarczą MF

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.