Minister finansów Polski podał się do dymisji z powodu niedociągnięć nowego systemu podatkowego

System spowodował obniżenie płac netto dla wielu osób.

WARSZAWA. Polski minister finansów Tadeusz Kościński zrezygnował z „luk” w nowym systemie podatkowym, które obniżyły dla wielu ludzi płace na rękę.

Poinformowała o tym rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS).

Według rzeczniczki partii Anity Czerwińskiej Kościński wziął na siebie odpowiedzialność za krytykowany system podatkowy, a kierownictwo PiS przyjęło jego rezygnację. Do czasu znalezienia następcy Kościńskiego resortem finansów będzie kierował premier Mateusz Morawiecki.

Niepopularny system podatkowy, gwałtownie rosnące ceny energii i towarów oraz rewelacje o wykorzystywaniu przez krytyków rządu oprogramowania szpiegującego Pegasus obniżyły poparcie PiS do najniższego od lat poziomu.

Nowy system podatkowy w Polsce wszedł w życie 1 stycznia, mając na celu zwiększenie dochodów netto osób o niskich lub skromnych dochodach. Rząd powiedział, że pomoże prawie 80% Polaków.

Jednak skomplikowane zasady i brak jasnych instrukcji sprawiły, że wiele osób otrzymuje w sieci jeszcze mniej niż wcześniej. Lider partii Jarosław Kaczyński przyznał w zeszłym tygodniu, że wdrażanie nowego systemu podatkowego nie jest „do końca pod kontrolą”.

Polska

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.