Mimo sprzeciwu niektórych krajów Putin chce w tym roku wziąć udział w szczycie G20

Aktualizacje: 23.03.2022 o 12:26
Opublikowany:

Dżakarta/Moskwa – Prezydent Rosji Władimir Putin planuje wziąć udział w tegorocznym szczycie G20, który pod koniec roku gościć będzie Indonezję. Ambasador Rosji w Dżakarcie Ludmiła Vorobyov poinformowała dziś o sprawie. Niektóre państwa członkowskie zażądały ostatnio wykluczenia Rosji z powodu jej inwazji na Ukrainę, donosi Reuters, powołując się na jej źródła. Ale dziś Chiny poparły udział Rosji w zbliżającym się szczycie G20 największych światowych gospodarek.

„Nie tylko G20, ale także wiele innych organizacji stara się wykluczyć Rosję. Reakcja Zachodu jest całkowicie nieproporcjonalna” – powiedział ambasador Rosji Worobiew.

Polska na przykład zaproponowała zakończenie członkostwa Rosji w organizacji zrzeszającej największe gospodarki świata. Według polskiego ministra rozwoju i technologii Piotra Nowaka, polscy przedstawiciele zasugerowali to na spotkaniu w Waszyngtonie w zeszłym tygodniu i otrzymali „pozytywną odpowiedź” – napisał Reuters.

„Uważamy, że Rosja nie może działać tak, jak wcześniej w instytucjach międzynarodowych i społeczności międzynarodowej” – powiedział doradca ds. bezpieczeństwa Białego Domu Jake Sullivan.

Źródło z Unii Europejskiej powiedziało również Reuterowi, że dyskutowany jest udział Rosji w przyszłych spotkaniach G20. „Daliśmy jasno do zrozumienia Indonezji, że obecność Rosji na przyszłych spotkaniach ministerialnych byłaby bardzo problematyczna dla krajów europejskich” – powiedział.

Chiny, które nie potępiły rosyjskiej inwazji na Ukrainę i krytykują zachodnie sankcje wobec Rosji, sprzeciwiły się wykluczeniu Rosji z dzisiejszego szczytu G20. „Rosja jest ważnym członkiem (G20) i żaden członek nie ma prawa wykluczać innego. G20 musi wspierać multilateralizm, wzmacniać jedność i współpracę” – powiedział dziennikarzom Wang Wen-pin, rzecznik chińskiej dyplomacji.

Według Reutersa, niektóre kraje G20, czy to Chiny, Indie czy Arabia Saudyjska, mogą zawetować rosyjskie wysiłki na rzecz zamknięcia. Możliwe, że niektóre kraje ominą tegoroczny szczyt, powiedział kilka źródeł Reutera.

Rosja Ukraina Indonezja dyplomacja G20

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.