Macron, Scholz i Draghi kończą wizytę w Kijowie: podzielają pogląd o wejściu Ukrainy do UE

Prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Olaf Scholz i premier Włoch Maria Draghi wrócili pociągiem ze stolicy Ukrainy, Kijowa do Polski w piątek wieczorem. TASR odebrał raport z AFP.

Macron, Scholz i Draghi odwiedzili Ukrainę po raz pierwszy od rozpoczęcia rosyjskiej ofensywy wojskowej 24 lutego. Na godzinę przed przyjazdem ich pociągu do polskiego Przemyśla premier Włoch Draghi dołączył do swojego samochodu Macrona na rozmowy dwustronne. Macron prowadził też wspólne rozmowy z biurem Scholza tuż po wyjeździe pociągu z Kijowa.


Trzech przywódców, którym towarzyszył prezydent Rumunii Klaus Iohannis podczas wizyty na Ukrainie, powiedziało są przygotowani do nadania Ukrainie oficjalnego statusu kraju kandydującego „natychmiast”, potrzebne do przystąpienia do Unii Europejskiej. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski z zadowoleniem przyjął oświadczenie i wyraził nadzieję, że państwa członkowskie zgodzą się na to przed kolejnym szczytem UE w dniach 23-24 czerwca.

Każda z delegacji miała cztery wagony w specjalnym pociągu wysłanym przez stronę ukraińską – poinformowała AFP. Obok dyplomatów i dziennikarzy przywódcom towarzyszyło około 80 członków francuskich, niemieckich, włoskich i ukraińskich sił bezpieczeństwa.

Andrea Paul

„Subtelnie czarujący fan mediów społecznościowych. Introwertyk. Skłonny do napadów apatii. Przyjazny rozwiązywacz problemów. Nieuleczalny wichrzyciel”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.