Lipawski: Zachód od dawna ignorował deptanie praw człowieka przez Rosję

„Jako UE i Zachód jako całość od dawna przymykamy oczy na deptanie praw człowieka i obywatela w Rosji i na to, co już dziś jest jasne, zanim przygotowujemy lokalne społeczeństwo do wojny”, powiedział Lipavsky na początku debata. „Zamiast tego społeczność zachodnia skupiła się na handlu i miała złudzenie, że rosyjscy przywódcy są zainteresowani rozwiązywaniem problemów dzisiejszego świata” – dodał.

Według Lipawskiego wydaje się, że prezydent Rosji Władimir Putin nie boi się zachodnich armii, ale zachodniej wolności i demokracji. Dlatego rosyjscy przywódcy manipulują zachodnią opinią publiczną. Zdaniem Lipavský’ego to po części dlatego, że głosy oskarżające Zachód i Stany Zjednoczone o rosyjską agresję nie są odosobnione. Według ministra rosyjscy przywódcy wspierają także zamachy i sabotaże w krajach zachodnich.

„Granice cywilizowanego zachowania (Putin) były wielokrotnie przekraczane, a ponieważ nie napotkał zdecydowanego oporu, przesuwał te granice coraz dalej” – powiedział szef dyplomacji. Według niego efektem są setki agentów, którzy pracują pod przykrywką dyplomatyczną w ambasadach krajów europejskich.

„Apetyt Putina na zniszczenie wolności i liberalnej demokracji na Ukrainie, ale także w całej Europie, musimy stawić czoła z wyraźnym wigorem” – zauważył Lipavsky. Według niego Czechy są aktywne m.in. w ograniczaniu działań rosyjskich agentów w Europie. Przypomniał, że Polska ogłosiła dziś, że wyda 45 pracowników z ambasady rosyjskiej w Warszawie. Wcześniej polski kontrwywiad ABW zidentyfikował 45 rosyjskich dyplomatów podejrzanych o szpiegostwo. Rosja uznała zarzuty za bezpodstawne.

Według Lipavsky’ego Czechy, UE i NATO potrzebują strategii, która zapewni, że rosyjscy przywódcy zrozumieją, że pewnych granic nie można przekroczyć. Zdaniem Lipavskiego strategia ta powinna być omawiana na szczeblu krajowym.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.