Liczba ukraińskich uchodźców w Polsce przekroczyła 1,7 mln. Czechy wydały do ​​tej pory 150 000 specjalnych wiz iROZHLAS

Od początku rosyjskiej inwazji z Ukrainy do Polski uciekło 1,758 mln osób. W samej tylko niedzielę było 82 100 uchodźców, poinformowało polskie biuro premiera, odnosząc się do straży granicznej. Jednocześnie zapewnił, że Polska pomoże wszystkim, którzy tego potrzebują. Do tej pory Czechy wydały ponad 150 tys. specjalnych wiz, przeznaczonych dla osób dotkniętych rosyjską inwazją na Ukrainę. 7513 wydano tylko w niedzielę.
Warszawa / Berlin / Praga

Udostępnij na Facebooku
Podziel się na Twitterze


Udostępnij na LinkedIn


WrażenieSkopiuj adres URL
Skrócony adres

Blisko
Zgodnie z niedawno uchwaloną ustawą Polakom opiekującym się ukraińskimi uchodźcami przysługuje 40 zł na osobę dziennie. Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie: René Volfik Źródło: iROZHLAS.cz

W Warszawie premier Polski Mateusz Morawiecki spotkał się ze swoją litewską koleżanką Ingrid Šimonyté. Dwaj szefowie rządów rozmawiali także przez wideo z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem. Wsparcie dla Ukrainy było jednym z głównych tematów, poinformowało kancelaria premiera.

„Polska i Litwa wzywają do solidarności w nakładaniu ostrych sankcji na Rosję, dążeniu do osiągnięcia strategicznej niezależności od rosyjskich zasobów energetycznych, a także wytężonej pracy na rzecz wzmocnienia wschodniego skrzydła Sojuszu NATO. „Północnoatlantycki” – powiedział rzecznik PAP Piotr Müller.

Trzej premierzy mają wydać wspólne oświadczenie potępiające inwazję Rosji na demokratyczną Ukrainę. Rzecznik zwrócił również uwagę na starania Polski i Litwy o opiekę nad Ukraińcami dotkniętymi inwazją rosyjską.

Zgodnie z niedawno uchwaloną ustawą Polakom opiekującym się ukraińskimi uchodźcami powinno przysługiwać 40 zł dziennie na osobę (ok. 210 CZK), ew. 1200 zł miesięcznie (około 6300 CZK). O wypłatę będzie można wystąpić od 16 marca – obiecał wiceminister spraw wewnętrznych Paweł Szefernaker.

„Straszne zamieszanie”

Gminy, które mają wypłacić pieniądze, skarżą się jednak, że nadal nie otrzymały instrukcji od ministerstwa, a na „straszne zamieszanie” w tej sprawie wskazują także osoby, które dotychczas zajmowały się uchodźcami – głównie kobiety i dzieci. – na ich koszt.

Ponadto prawo przewiduje jedynie wypłatę dwumiesięcznej opieki nad uchodźcami, a warunkiem wypłaty wspomnianej kwoty jest również zarejestrowanie uchodźcy w urzędzie gminy, co jednak często nie miało miejsca. wszystkich, wskazał serwer Onet.


— Nie, przynajmniej nie strzelają tutaj. Ukraiński psycholog opisuje podróż uchodźców na Zachód

Przeczytaj artykuł


W Niemczech do władz zgłosiło się dotychczas 146 998 osób uciekających z Ukrainy – poinformował w poniedziałek rzecznik MSW. Dodał jednak, że faktyczna liczba ukraińskich uchodźców w kraju może być znacznie wyższa.

Negocjacje dodatków mieszkaniowych

Republika Czeska wydała już ponad 150 000 wiz specjalnych. W niedzielę w Policji i Ośrodkach Pomocy dla Cudzoziemców pojawiło się 3 491 osób, a łącznie zarejestrowało się blisko 85 000 osób. Dane zostały opublikowane w poniedziałek przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych na Twitterze.


Fiala rozmawiała z Zelenskim. Zapewnił go o dostawach pomocy humanitarnej i wojskowej z Czech

Przeczytaj artykuł


Uchodźcy muszą zarejestrować się w Policji ds. Cudzoziemców w ciągu 30 dni od przybycia. O specjalne wizy mogą ubiegać się nie tylko osoby, które opuściły Ukrainę po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji, ale także np. te, które dłużej mieszkają w Czechach, ich zezwolenie na pobyt wygasa i powinny normalnie wrócić na Ukrainę.

Na niedzielnym spotkaniu internetowym gubernatorzy omówili z urzędnikami państwowymi rekompensatę za zakwaterowanie i rejestrację uchodźców. W poniedziałek wieczorem Stowarzyszenie Regionów Republiki Czeskiej ma przedyskutować uwagi gubernatorów na temat działań rządu dotyczących uchodźców.

Do tej pory do Czech przed wojną uciekło ponad 200 tys. Ukraińców. Czechy zwróciły się już do Unii Europejskiej o zapewnienie modułowych baz humanitarnych, w których można by pomieścić do 50 000 uchodźców. Ministerstwo Obrony planuje budowę wiosek namiotowych dla uchodźców.

jelito, CTK

Udostępnij na Facebooku
Podziel się na Twitterze


Udostępnij na LinkedIn


WrażenieSkopiuj adres URL
Skrócony adres

Blisko
Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.