Liczba uchodźców już się nie utrzymuje. Do Polski przyjechało ponad dwa miliony Ukraińców

Od tego czasu Polskę opuściło ponad 500 000 Ukraińców.

Ponad dwa miliony uchodźców przybyło do Polski od początku wojny na Ukrainie, gdzie 24 lutego Rosja rozpoczęła zakrojoną na szeroką skalę ofensywę militarną. Polska straż graniczna, cytowana przez agencję AFP i stację BBC, poinformowała o tym w piątek.

„Do tej pory (18 marca) o godzinie 9:00 liczba uchodźców ukraińskich przekroczyła dwa miliony. W większości są to kobiety i dzieci” – powiedział polski pogranicznik na portalu społecznościowym Twitter.

Według BBC, prof. Maciej Duszczyk z Centrum Badań nad Migracjami UW powiedział, że w międzyczasie Polskę opuściło ponad 500 tys. Ukraińców.

Większość uchodźców przebywa w największych miastach Warszawy i Krakowa, które skarżą się na problemy z przepustowością w zakresie opcji zakwaterowania. Tymczasowe ośrodki zakwaterowania w halach sportowych lub centrach konferencyjnych są odpowiednie tylko na kilkudniowe zakwaterowanie dla osób przyjeżdżających.

Dlatego pilne jest, aby lokalni urzędnicy zapewnili takie miejsca, w których uchodźcy mogą przebywać przez kilka miesięcy. W tym kontekście polski rząd i prezydent Andrzej Duda apelują o pomoc międzynarodową w obliczu naporu uchodźców.

TASR

Morton Nicholls

„Zagorzały miłośnik zombie. Praktyk mediów społecznościowych. Niezależny przedsiębiorca. Subtelnie czarujący organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.