Korčok: Nie widzę problemu, żeby premier nie odwiedził Kijowa

Heger nie dołączył więc do premierów Czech, Polski i Słowenii.

Minister spraw zagranicznych Ivan Korčok (im. SaS) uważa wizytę premierów Czech, Słowenii i Polski w Kijowie za mocny i odważny ruch. Zadeklarował to w środę 16 marca przed posiedzeniem rządu.

Nie stanowi to problemu, że premier Słowacji Eduard Heger (OĽANO) nie odwiedził Kijowa. Heger zdecydował się to zrobić po konsultacji z siłami bezpieczeństwa. Nie polecili wyraźnie ścieżki. O tym powiedziała rzeczniczka premiera Ľubica Janíková.

„Zajmujemy absolutnie jasne stanowisko, nie szukamy polityki tam, gdzie jej nie ma. Jeśli premier otrzymuje informacje od sił bezpieczeństwa, nie jestem pewien, czy powinien je ignorować.” powiedział Korčok.

Premier: To nie była kwestia strachu

Premier Heger wyraził ubolewanie, jeśli jego decyzja została odebrana przez ludzi jako rozczarowująca. „Siły bezpieczeństwa dały mi jasną radę, aby nie podróżować, podjąłem decyzje na podstawie dostarczonych mi informacji”. zdeklarowany.

„To nie była kwestia strachu”. on dodał. Gdyby ponownie otrzymał zaproszenie, podjąłby decyzję „Najwyraźniej ponownie rozważony.”

Podkreślił, że Słowacja ma jasne stanowisko w sprawie trwającego konfliktu i wspiera Ukrainę.

Wizyta miała na celu okazanie wsparcia dla Ukrainy

Petr Fiala, Mateusz Morawiecki i Janez Janša przybyli do Kijowa we wtorek wieczorem (15 marca) pociągiem. Wizyta miała na celu pokazanie wyraźnego poparcia Ukrainy ze strony krajów UE.

„Wiemy, że walczysz o nasze życie i naszą wolność. Nie jesteś sam, nasz kraj stoi po twojej stronie. Europa stoi po twojej stronie”. ogłosił podczas wizyty premiera Czech Petra Fiali.

Premierzy wrócili

„Pana wizyta w Kijowie w tym trudnym czasie jest mocnym znakiem wsparcia dla Ukrainy. Bardzo to doceniamy” napisał ukraiński prezydent na portalu społecznościowym Telegram.

W imieniu Polski w spotkaniu wziął także udział wicepremier Jaroslav Kaczyński, który podróżował pociągiem z premierami trzech krajów.

Rzecznik polskiego rządu na portalu społecznościowym napisał w środę 16 marca, że ​​trzej premierzy bezpiecznie wrócili z Kijowa i są w Polsce.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.