Kontrowersyjna ustawa medialna w Polsce nie została uchwalona, ​​prezydent Duda ją zawetował

Krytycy twierdzą, że prawo może ograniczać wolność prasy.

W poniedziałek prezydent RP Andrzej Duda zawetował kontrowersyjną ustawę o własności mediów, która zdaniem krytyków może ograniczać wolność prasy i była wymierzona w TVN24. Poinformowały o tym agencje AFP i PAP.

„Zawetuję to” – powiedział Duda w oświadczeniu telewizyjnym.

Prezydent RP zaznaczył, że podpisanie ustawy kosztowałoby Polskę „miliardy dolarów” i że w sprawie „TVN lex” wielu obywateli podziela pogląd, że ustawa nie jest na razie potrzebna. Niedawne badanie przeprowadzone przez estoński instytut United Survey wykazało, że nawet połowa Polaków jest przeciwna ustawie.

„Pałac Prezydencki jest zawsze otwarty na dyskusje i spory. Dziękuję za wszystkie opinie, które słyszałem” – powiedział Duda.

Prezydent, jak sam powiedział, z góry postanowił nie podpisywać ustawy.

„I tak rozważałem nie podpisanie dokumentu – nie ukrywam. Rozważałem jednak skierowanie tej ustawy do Trybunału Konstytucyjnego lub odesłanie do Sejmu do ponownego rozpatrzenia” – powiedział prezydent.

Nowelizacja ustawy medialnej została uchwalona latem tego roku przez izbę niższą polskiego Zgromadzenia Narodowego, która we wrześniu została odrzucona przez wyższą izbę parlamentu, Senat, przy ostrym sprzeciwie. Jednak w połowie grudnia posłowie ponownie głosowali nad dokumentem i ponownie go zatwierdzili.

Krytycy uznali poprawkę do ustawy medialnej za próbę uciszenia przez rząd amerykańskiej stacji informacyjnej TVN24 za jej krytyczne reportaże. Zgodnie z proponowaną nowelizacją właściciele mediów w Polsce nie powinni być uzależnieni od firm lub osób zarejestrowanych poza Europejskim Obszarem Gospodarczym (EWG). Gdyby ustawa weszła w życie, amerykańska firma Discovery byłaby zmuszona sprzedać swój większościowy pakiet w TVN, jednej z największych prywatnych sieci telewizyjnych w Polsce.

Według portalu informacyjnego Onet.pl, decyzja prezydenta oznacza praktyczny koniec lex TVN, ponieważ rządzące Prawo i Sprawiedliwość (PiS) nie mają w Sejmie wystarczających uprawnień, by unieważnić wyrok.

POLSKA / TASR

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *