Komitet: Turystyka zdrowotna dla uchodźców rozwija się w Republice Czeskiej i poza nią

Zdjęcie: UNHCR

Do miliona uchodźców w Czechach. Praktyka jest taka, że ​​60 do 70% uchodźców pozostaje w krajach przyjmujących. A turystyka zdrowotna już się rozprzestrzenia w Czechach. To i więcej zostało dziś opowiedziane w Komitecie Zdrowia Domu.

Obecnie uchodźcy z Ukrainy stanowią 3% ludności zamieszkującej Czechy. Czechy wraz z Polską są jednym z krajów najbardziej dotkniętych kryzysem uchodźczym.

„A to ma duży wpływ na cały system w Czechach” zwrócił uwagę na 7. posiedzenie [30.3.] Wiceminister zdrowia Jakub Dvořáček w Komisji Zdrowia parlamentu Republiki Czeskiej.

Na podstawie dotychczasowych doświadczeń można przypuszczać, że duża część, a dokładniej 60-70% uchodźców, pozostanie na stałe w miejscu, do którego wyemigrowali.

Z powodu uchodźców Praga nie jest w stanie utrzymać opieki społecznej

„Musimy pracować z tym uwzględnieniem”, Dvořáček podkreślił, zwracając uwagę, że na Ukrainie jest obecnie około 6,5 miliona ludzi. A według niego, z powodu wojny, jadą na przejścia graniczne ze Słowacją i Polską. Możemy stwierdzić, że napływ kolejnych uchodźców w nadchodzących miesiącach wciąż nas czeka.

„Pół miliona to prawdopodobieństwo bliskie pewności”, dodał wiceminister zdrowia, który w przeszłości pracował m.in. dla organizacji humanitarnej Ludzie w Potrzebie.

Turystyka zdrowotna rozwija się w Czechach i poza nimi

Trwałość obecnej podaży i jakości opieki zdrowotnej w Republice Czeskiej w czasie, gdy w ciągu kilku tygodni do systemu dołączyły setki tysięcy nowych ubezpieczonych, przedstawiciele sektora zdrowia zwracali się również w tym tygodniu do europejskich ministrów zdrowia Rady. Delegacja polska zaproponowała utworzenie specjalnego funduszu unijnego na finansowanie opieki zdrowotnej udzielanej ukraińskim uchodźcom w krajach przyjmujących.

Według Jakuba Dvořáčka byłaby to nie tylko kwestia pomocy w transporcie pacjentów do innych mniej uczęszczanych krajów, ale także opłacenie finansowo wymagającej opieki, jaką niektórzy Ukraińcy otrzymują w Czechach. Na posiedzeniu komisji lekarskiej poseł potwierdził, że wśród uchodźców są również osoby ciężko chore, które wymagają kosztownego leczenia. Często opieka, która byłaby dla nich niedostępna nawet w normalnych okolicznościach. Mianowicie są to nowoczesne leki na choroby onkologiczne, mukowiscydozę i inne często rzadkie choroby.

„Dyskutowano, że część środków powinna trafić do krajów obciążonych na opiekę zdrowotną tych pacjentów” określony.

Ubezpieczyciele zdrowotni spodziewają się wzrostu przychodów o 2,88% w przyszłym roku

W związku z tym wspomniał, że turystyka zdrowotna już się rozwija w Czechach i innych krajach zachodnich. Oznacza to, że uchodźcy przyjeżdżają do nas i do innych krajów zachodnich tylko ze względu na dostęp do płatnej i wysokiej jakości opieki zdrowotnej.

„Kiedy je stworzymy, będziemy musieli wziąć pod uwagę, że ci ludzie zostaną tu na zawsze”. Dvořáček dodał, dodając, że poziom opieki zdrowotnej w Czechach nie jest porównywalny z tym na Ukrainie.

„Nie mówię, czy to jest dobre, czy złe, mówię, że jest tutaj”. dodany.

Tylko brytyjskie punkty walczą z uchodźcami

Pomimo niskoprogowych przychodni specjalnie otwartych dla ukraińskich uchodźców w szpitalach uniwersyteckich [UA Pointy] zdaniem Dvořáčka konieczne będzie zwiększenie zdolności placówek zapewniających podstawową opiekę medyczną. Zwłaszcza te skierowane do dzieci i młodzieży. Obecnie jest to ich zakładanie w szpitalach wojewódzkich, choć Ministerstwo Zdrowia nie nakazuje ich otwarcia.

Ich zaletą jest obecność asystentów administracyjnych i tłumaczy, co przyspiesza obsługę poszczególnych pacjentów. Jednak zdaniem posła Dvořáčka nie ma wątpliwości, że presja na pediatrów w szczególności wzrośnie w nadchodzących tygodniach. Ze względu na dużą liczbę wchodzących dzieci i młodzieży, często bez obowiązkowych lub niepełnych szczepień, Dvořáček dopuszczał możliwość czasowego przerwania niektórych szczepień.

„Możliwe, że niektóre substancje nie są dostępne. Sytuacja szybko się zmienia” ostrzegł, że wkrótce będzie tu około ćwierć miliona dzieci.

Ukraińcy wrócą do domu – mówi szef Ukraińskiej Izby Gospodarczej

Dyrektor Instytutu Informacji i Statystyki Zdrowotnej jest również zaniepokojony dostępnością podstawowej opieki zdrowotnej, zwłaszcza pediatrii [ÚZIS] Ladislav Dušek. Istniejąca sieć lekarzy ogólnych w Czechach nie była pomocna nawet przed falą uchodźców.

„To segment o najgorszych wynikach”. powiedział, że średnia wieku pediatrów w Czechach wynosi około 60 lat.

„Po prostu przyszło nam wtedy do głowy [navýšení kapacity, pozn. red.]jeśli opieka nie jest zarządzana centralnie, „ powiedział Dušek.

Ponadto coraz więcej uchodźców przebywa w rejonie Pragi, Czech Środkowych i Moraw Południowych. To znaczy w regionach, w których warunki przepustowości były najgorsze jeszcze zanim ukraińscy uchodźcy zaczęli napływać do Czech.

Weronika Tachowa

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.