Komisja Europejska wszczęła postępowanie przeciwko Polsce o pierwszeństwo prawa UE


CTK

CTK

Aktualizacja 22. 12. 2021 13:47

Komisja Europejska wszczęła w środę postępowanie przeciwko Polsce w następstwie październikowego orzeczenia polskiego Trybunału Konstytucyjnego, który zakwestionował nadrzędność prawa Unii Europejskiej nad prawem polskim. Tym samym, zdaniem unijnej władzy wykonawczej, Polska narusza zasady prawa unijnego oraz wiążący charakter orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE dla wszystkich państw członkowskich. Premier Polski Mateusz Morawiecki odrzucił krytykę z Brukseli.

Na początku października polski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że niektóre artykuły podstawowych traktatów UE są sprzeczne z polską konstytucją. Polska według sędziów wchodzących i a podpisując traktaty unijne nie przekazał Unii kontroli nad swoim porządkiem prawnym. Dyrektor naczelna UE Ursula von der Leyen odpowiedziała, że ​​Bruksela zapewni przestrzeganie prawa UE.

Komisja poinformowała w środę, że polski werdykt jest „naruszeniem ogólnych zasad autonomii, supremacji, skuteczności i jednolitego stosowania prawa unijnego”. Zdaniem komisji polski Trybunał Konstytucyjny łamie również postanowienia traktatu unijnego gwarantujące prawo do ochrony prawnej.

„Komisja ma poważne wątpliwości co do niezawisłości i bezstronności Trybunału Konstytucyjnego” – dodała komisja, która w przeszłości krytykowała niektóre wyroki polskiego sądu, który zdaniem polskiej opozycji wykonuje wolę rządu.

W odpowiedzi na decyzję komisji premier Mateusz Morawiecki ponownie zaprzeczył, jakoby trybunał był upolityczniony. – To zamach na polską konstytucję i suwerenność – powiedział na Twitterze wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Komisja prowadziła już lub prowadzi z Polską szereg postępowań dotyczących polskich przepisów dotyczących reformy sądownictwa, które Bruksela uważa za zagrożenie dla niezawisłości sądownictwa. Jeśli Polska nie zastosuje się do zarzutów, Komisja ma możliwość skierowania sprawy do sądu UE, który może nałożyć grzywnę za nieprzestrzeganie. Warszawa została już w tym roku ukarana grzywną za niezastosowanie się do wyroku Europejskiego Trybunału, którego nadal odmawia. Komisja może zatem zawiesić wypłatę środków UE.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *