KE wszczęła z Polską procedurę kwestionowania nadrzędności prawa unijnego – The World of Law

Komisja Europejska (KE) wszczęła postępowanie przeciwko Polsce w środę 22 grudnia 2021 r. Październikowe orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego, kwestionując nadrzędność prawa Unii Europejskiej nad prawem polskim. Tym samym, zdaniem unijnej władzy wykonawczej, Polska narusza zasady prawa unijnego oraz wiążący charakter orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE dla wszystkich państw członkowskich. Komisja ogłosiła to w prasie raport. Premier Polski Mateusz Morawiecki odrzucił krytykę KE. Warszawa twierdzi, że polski sąd tylko broni suwerenności konstytucji kraju.

Na początku października polski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że niektóre artykuły podstawowych traktatów UE są sprzeczne z Konstytucją RP. Zdaniem sędziów przystąpienie Polski do UE i podpisanie traktatów unijnych nie przełożyło na Unię kontroli nad jej porządkiem prawnym. Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen odpowiedziała wówczas, że Bruksela zapewni przestrzeganie prawa UE.

Komisja Europejska stwierdziła w swoim oświadczeniu z 22 grudnia, że ​​polski werdykt był: „Z naruszeniem ogólnych zasad autonomii, nadrzędności, skuteczności i jednolitego stosowania prawa unijnego”. Zdaniem KE polski Trybunał Konstytucyjny łamie również postanowienia traktatu UE gwarantujące prawo do ochrony prawnej kraju. „Komisja ma poważne wątpliwości co do niezależności i bezstronności Trybunału Konstytucyjnego”, dodała KE, która w przeszłości krytykowała niektóre decyzje polskiego sądu, które zdaniem polskiej opozycji są zgodne z wolą rządu.

W odpowiedzi na orzeczenie KE premier Mateusz Morawiecki ponownie zaprzeczył, jakoby sąd był upolityczniony. – To zamach na polską konstytucję i suwerenność – dodał. powiedział na Twitterze wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Komisja Europejska prowadziła już lub prowadzi z Polską szereg postępowań dotyczących przepisów dotyczących reformy polskiego sądownictwa, które Bruksela uważa za zagrożenie dla niezawisłości sądownictwa. Jeśli Polska nie zastosuje się do zarzutów, KE ma możliwość zwrócenia się do unijnego sądu, który może nałożyć karę za nieprzestrzeganie. Warszawa otrzymała już mandaty za nieprzestrzeganie werdyktu SD UE, których nadal odmawia. Komisja Europejska może zatem przestać zwracać pieniądze ze środków unijnych.

Źródło: CTK
Zdjęcie: canva.com

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *