Kanclerz Niemiec Scholz obiecał wsparcie Polski w sporze białoruskim – Świat – Aktualności

Podczas niedzielnej wizyty w Warszawie kanclerz Niemiec Olaf Scholz zadeklarował poparcie dla polskiego rządu w sporze z Białorusią o kryzys migracyjny na wschodniej granicy Unii Europejskiej. Zgłosił się organ ochrony danych.

Według socjaldemokraty Scholza, działania prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki są „nieludzkie”. Jak podkreślił podczas spotkania z premierem Polski Mateuszem Morawieckim, „naszym wspólnym zadaniem jest odrzucenie go”. Niemcy chcą solidaryzować się z Polską przeciwko temu nieproporcjonalnemu tokowi „wojny hybrydowej” Mińska – podkreślił Scholz.

„To naprawdę straszne, co robi tam przywódca Białorusi Łukaszenko (na granicy polsko-białoruskiej). Wykorzystuje ludzi do własnych celów politycznych. Znęca się nad nimi, ich losem, ich potrzebą” – powiedział Scholz. Dodał, że sankcje UE wobec Mińska są właściwym rozwiązaniem. Dodał, że zauważalny jest również sukces interwencji i jako dobry znak opisał fakt, że wielu migrantów wraca do swoich krajów pochodzenia.

W zeszłym tygodniu UE, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i Kanada nałożyły nowe sankcje na Białoruś. Jako powód podali, że Mińsk nadal próbuje wywołać kryzys na granicy z UE, celowo przewożąc do Mińska uchodźców z krajów będących w stanie wojny, a następnie zezwalając im na wyjazd do Polski, Litwy i Łotwy.

„Zaprezentowałem kanclerzowi (Scholzowi) nową taktykę, którą reżim Łukaszenki zastosował teraz w tym sztucznym kryzysie migracyjnym – używając ludzi jako żywych tarcz i broni” – powiedział Morawiecki na wspólnej konferencji prasowej z Scholzem.

Nowe niemieckie biuro powitał w Warszawie polski kolega z odznaczeniami wojskowymi. Podczas wspólnych rozmów Scholz planował także otworzyć kwestię sporu warszawsko-unijnego o praworządność – powiedział w sobotę w rozmowie z ARD. Podkreślił jednak, że chodzi mu głównie o „przyjazną wizytę w przyjaznym państwie”.

Minister spraw zagranicznych Annalena Baerbockova złożyła w piątek wizytę zagraniczną w Polsce. Podobnie jak Scholz wypowiadała się w sprawie sporu o praworządność między Polską a UE. Podkreśliła wagę intensywnych dyskusji na te tematy.

Pod koniec wizyty w Polsce Scholz składa wieniec na grobie nieznanego żołnierza. W piątek, dwa dni po objęciu urzędu, Scholz odbył swoje pierwsze zagraniczne podróże do Paryża i Brukseli. Organ ochrony danych przypomina, że ​​Francja jest tradycyjnie pierwszym krajem, który odwiedza nowa kanclerz Niemiec. Berlin i Polska mają wysoki priorytet w planowaniu wizyt państwowych, ponieważ są drugim co do wielkości sąsiadem Niemiec.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.