Kaczyński: Niemcy chcą uczynić z UE czwarte imperium – Świat – Aktualności

Polski wicepremier Jarosław Kaczyński oskarżył Niemcy o przekształcenie UE w „czwarte imperium niemieckie”.

„Są kraje, które nie są entuzjastycznie nastawione do budowy czwartego imperium niemieckiego na bazie UE” – powiedział Kaczyński w wywiadzie opublikowanym w piątek przez polski dziennik GPC, o którym poinformował go portal euronews.com. . Nie ma „nic negatywnego” w określeniu „Czwarte Cesarstwo Niemieckie”, kontynuował Kaczyński, „bo to nie III Rzesza, ale I Rzesza”, czyli Świętego Cesarstwa Niemieckiego Rzymianina narodu niemieckiego.

Gdyby Polacy przyjęli takie „nowoczesne podporządkowanie”, „bylibyśmy zdegradowani na różne sposoby” – dodał Kaczyński, który jest także przewodniczącym rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) i jest uważany przez obserwatorów za polityka najbardziej wpływowego w kraj. Polska.

Podczas inauguracyjnej wizyty w nowym niemieckim biurze Olafa Scholza w Polsce premier Mateusz Morawiecki skrytykował w zeszłym tygodniu cel wyznaczony w umowie koalicyjnej trzech niemieckich partii politycznych, jakim jest przekształcenie UE w „państwo federalne”. Morawiecki nazwał to niebezpieczną utopią.

UE kłóci się z Warszawą od 2017 r. w sprawie kontrowersyjnej reformy sądownictwa. PiS oskarża się m.in. o powoływanie lojalnych sędziów do Trybunału Konstytucyjnego i tworzenie izby dyscyplinarnej, która może celowo ścigać rząd krytycznych członków wymiaru sprawiedliwości. Komisja wszczęła przeciwko Polsce kilka postępowań w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego. Niektóre z nich stały się podstawą odwołań zawisłych przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (ETS).

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.