Jestem załamany, że moja ojczyzna stanęła po stronie agresora, mówi Białoruś

Czy byłeś zaskoczony eskalacją sytuacji w Europie Wschodniej?
Jestem raczej zdziwiony, że Białoruś przestała być neutralna w tym konflikcie. Po 2020 roku Aleksander Łukaszenko stracił wszystkich międzynarodowych partnerów i stał się całkowicie zależny od Putina. Rosyjskie pojazdy wojskowe opuszczają teraz nasze granice i wystrzeliwują pociski na Ukrainę. Czasami znajduję nieadekwatne komentarze na temat Białorusinów „No, poszłaś z kwiatami?” Nawiązując do pokojowych protestów z 2020 roku i tego, że nie odsunęliśmy Łukaszenki od władzy. Ale kto może zagwarantować, że rosyjskie wojska nie wejdą na demokratyczną i wolną Białoruś i nie określą nowego rządu jako neonazistowskiego?

Uciekli w ostatniej chwili. Dwóch ostatnich dziennikarzy opuściło oblężony Mariupol

Białoruś jest jednym z państw wspierających agresora. Czy jesteś zmęczony postawą swojego kraju?
Boli mnie, że rząd mojego kraju stanął po stronie agresora w tym konflikcie i że Białorusini nie mają na niego żadnego wpływu. Demonstracje lub publiczne oświadczenia przeciwko wojnie na Białorusi mogą zostać ukarane grzywną lub aresztem. Śpiewamy w naszym hymnie „Jesteśmy Białorusinami, pokojowymi ludźmi. I jak można teraz wykorzystać wersy tego hymnu, jeśli nasi obywatele zostaną osądzeni i ukarani grzywnami za hasła antywojenne? »

Czy pamiętasz pierwsze uczucia, kiedy dowiedziałeś się o rosyjskiej inwazji na Ukrainę?
Kiedy wybuchła wojna, byłem w podróży służbowej do Turcji i nie sądziłem, że tureckie media będą tak intensywnie relacjonować ten konflikt ze względu na sytuację polityczną w Turcji. Ale byłem w błędzie. Przez większość dnia w telewizji pokazywano okropne obrazy wojny, a moi tureccy koledzy pytali nas, Białorusinów, czy dobrze się czujemy i czy możemy dalej pracować. Moje domki z Białorusinami na Ukrainie wypełnione były wiadomościami typu „wojna się zaczęła”, „słychać strzały i wybuchy”, „nie możemy wyjechać, w Kijowie nie ma gazu”.

Czy uważasz, że sankcje nałożone na Rosję są wystarczające?
Jak rozumiem, przeciętnego Rosjanina nie interesują sankcje. Nie wyjeżdżają za granicę, aby odpocząć nad morzem, ale wolą odpocząć w Soczi lub na Krymie. Nie kupują zagranicznych samochodów bezpośrednio w salonie, ale oszczędzają na używany samochód. Rosjanie z niższej klasy średniej dorównują tym, których w najbliższej przyszłości stać na więcej.

Dlaczego Ty i Twoi koledzy zdecydowaliście się wesprzeć Ukraińców, organizując wiec na placu Liberec?
Rozumiem, co to znaczy uciec z mojego kraju i nie wiem, kiedy możemy wrócić. Sam tego doświadczyłem w 2020 roku i teraz chcę pomagać Ukraińcom wszystkim, co mogę, np. informacjami. Ponieważ jestem bezpieczny i niezagrożony presją polityczną i czuję, że muszę publicznie powiedzieć, że Białorusini są przeciwko wojnie.

Nastąpiła fala nienawiści, która często dotyka Rosjan w ogóle i tych, którzy sprzeciwiają się wojnie. Nie boisz się, że coś podobnego stanie się Białorusinom?
Nie spotkałem nienawiści i upokorzenia Białorusinów w Czechach. Ale znam kilka sytuacji związanych z wrogością mojego narodu w Polsce i na Litwie. Mój ojciec pracuje w transporcie drogowym i mówi, że truckerzy na granicy z Litwą mają konflikty z powodu swojej narodowości. Mój kolega i ja polecieliśmy z Turcji do „naszych” krajów 26 lutego, ja do Czech, a on do Rumunii. W rezultacie mój przyjaciel został zatrzymany przez straż graniczną na rumuńskim lotnisku i przesłuchiwany przez kilka godzin na temat jego życia osobistego. Skąd pochodzi jego dochód, kiedy i dlaczego był ostatnio w Rosji itp. A wszystko dlatego, że ma białoruski paszport. Ale ani ja, ani moi znani Białorusini nie spotkaliśmy się z tym w Czechach. Myślę, że to dlatego, że Czesi są bardziej tolerancyjni niż Słowianie zachodni.

Jack Russell.  Zdjęcie ilustracyjne.

Czworonożny bohater urzekł świat. Patron szuka min, to dusza jednostki ukraińskiej

Studiuj i mieszkaj w Libercu przez rok. Jak Ci się tu podoba?
Przed przeprowadzką do Liberca przez kilka tygodni mieszkałem na emigracji w Kijowie i Wilnie. I z radością mogę powiedzieć, że najbardziej lubię Liberec. Po Uniwersytecie Białoruskim mam czasem wrażenie studiowania na jednej z najbardziej luksusowych uczelni w Europie. Porównywanie uniwersytetu białoruskiego z czeskim jest absolutnie smutne. Nigdy nie słyszałem, aby którykolwiek z moich kolegów z klasy na Białorusi mówił, że chciałby uczyć się w białoruskiej szkole. W końcu znalazłem się na Politechnice w Libercu i chcę robić to, czego się uczę. Nauczyciele szanują uczniów i traktują ich jak kolegów. Uniwersytet Czeski nie jest uzależniony od polityki państwa. Dla mnie, jako działacza studenckiego, jest to dobry przykład tego, jak w przyszłości powinny funkcjonować białoruskie uczelnie.

Czy myślisz, że sytuacja na Białorusi kiedyś się zmieni i że będziesz mógł wrócić w pokoju?
Chcę jak najlepiej dla mojego kraju, najlepiej jak najszybciej. Mieszkają tam moi krewni i znajomi i przeraża mnie, że sytuacja na Białorusi się pogarsza, od politycznych represji po ceny żywności dotykające wszystkich, nawet tych apolitycznych. Wyobraź sobie, że na Białorusi płacą za koszyk produktów prawie tyle samo, co w Czechach, ale płace są kilkakrotnie niższe. I nawet jeśli za kilka miesięcy staniemy się demokratycznym i wolnym krajem, za kilka lat będziemy mieć problemy w gospodarce, za kilka miesięcy nie będziemy w stanie zrobić tego, co Łukaszenko zniszczył w 27 lat…

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.