Jarosław Kaczyński: polski polityk przyznaje się do kupowania izraelskiego programu szpiegowskiego

Prezes PiS polskiego rządu i wicepremier Kaczyński powiedział w rozmowie z tygodnikiem Sieci, że oprogramowanie Pegasus jest obecnie wykorzystywane przez tajne służby wielu krajów do walki z przestępczością i korupcją. Zauważył, że Pegasus stanowi postęp technologiczny w stosunku do poprzednich systemów, które nie pozwalały na monitorowanie zaszyfrowanych wiadomości.

„Szkoda by było, gdyby polskie służby nie dysponowały tego typu narzędziem”, Kaczyński powiedział w wywiadzie, który ukaże się w całości w poniedziałek. Fragmenty zostały już dziś opublikowane przez portal informacyjny wPolityce.pl.

Wywiad był następstwem doniesień „agentów cyberbezpieczeństwa” z Laboratorium Obywatelskiego Uniwersytetu w Toronto, że Pegasus zaatakował telefony trzech krytyków polskiego rządu, poinformowała AP 21 grudnia. W ubiegły czwartek organizacja pozarządowa Amnesty International niezależnie zweryfikowała ustalenia Citizen Lab, że senator Krzysztof Brejza był wielokrotnie szpiegowany podczas prowadzenia kampanii opozycji przed wyborami parlamentarnymi w 2019 roku. Sms-y skradzione z telefonu komórkowego Brejza zostały sfałszowane i wyemitowane w rządowej telewizji w ramach przedwyborczej oszczerstwa, którą PiS niewiele wygrał. Brejza twierdzi teraz, że wybory nie były uczciwe, ponieważ partia rządząca miała dostęp do jego taktyki i planów kampanii.

Polski Watergate

Rewelacja wstrząsnęła Polską, podobny do skandalu Watergate w latach 70. w Stanach Zjednoczonychi wezwał do utworzenia parlamentarnej komisji śledczej.

Kaczyński powiedział, że nie widzi powodu, by tworzyć komisję śledczą, i zaprzeczył, że nadzór odegrał rolę w wyniku wyborów w 2019 roku.

„Istnieje tylko rzeczywistość z wyjątkiem histerii opozycji. Nie ma sprawy Pegasus, nie ma nadzoru” řekla Kaczyńskiego. „Żaden Pegasus, żadna usługa, żadne tajne informacje nie odegrały roli w kampanii wyborczej w 2019 roku. Przegrali, ponieważ przegrali. Nie powinni dziś szukać wymówek”. dodany.

Narasta skandal szpiegowski: księżniczki Hajá i Latifa też miały zajęte telefony

Pozostałymi dwoma polskimi celami, potwierdzonymi przez Citizen Lab, byli prawnik Roman Giertych, który reprezentuje polityków opozycji w wielu politycznie drażliwych sprawach, oraz krytycznie nastawiona prokurator Ewa Wrzosek.

Doradcy Kaczyńskiego do tej pory zaprzeczali, że Polska kupi i wykorzysta Pegaza. Polski premier Mateusz Morawiecki odrzucił wyniki badań Citizen Lab i AP jako „fałszywe wiadomości” i zasugerował, że szpiegostwo mogło być prowadzone przez zagraniczny wywiad. Pomysł został odrzucony przez krytyków, którzy: że żaden inny rząd nie byłby zainteresowany tymi trzema polskimi celami.

Kaczyński: To dla dobra obywateli”

Pod koniec grudnia wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz zapewnił, że „System Pegasus nie jest w posiadaniu polskich służb (…) w naszym kraju nie jest wykorzystywany do śledzenia kogokolwiek.”

Według ustaleń mediów opozycyjnych, Polska kupiła Pegasusa w 2017 roku za pieniądze z funduszu pomocy ofiarom przestępstw. Według śledztwa TVN i Gazety Wyborczej jest on wykorzystywany przez biuro antykorupcyjne ABC, znajdujące się pod polityczną kontrolą partii rządzącej.

„Pieniądze publiczne zostały wydane na ważny cel publiczny związany ze zwalczaniem przestępczości i ochroną obywateli” řekla Kaczyńskiego.

Od 2015 r. odkryto dziesiątki znaczących przypadków nadużyć programu Pegasus, rzekomo używanych do podsłuchiwania dziennikarzy, polityków, dyplomatów, prawników i obrońców praw człowieka z Bliskiego Wschodu w Meksyku. Polskie przypadki są postrzegane jako szczególnie groźne, ponieważ nie miały miejsca w represyjnej autokracji, ale w państwie członkowskim Unii Europejskiej – dodała AP.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.