Izrael zapowiedział zmianę polityki przyjmowania uchodźców na wojnę na Ukrainie

JEROZOLIMA, 14 marca (TASR) – izraelski minister spraw wewnętrznych Ajelet Shaked zapowiedział zmianę w polityce wobec uchodźców: ukraińscy uchodźcy, którzy mają krewnych w Izraelu, będą mogli wjechać do kraju bez ograniczeń i kwot. Ponadto Izrael przyjmie kolejnych 5000 uchodźców z Ukrainy nieżydowskiego pochodzenia, podała agencja informacyjna DPA.

Zmiana nastąpiła w czasie, gdy polityka rządu wobec uchodźców była przedmiotem coraz większej krytyki ze strony rządu i spoza niego.

Niektórzy politycy, w tym minister finansów Avigdor Lieberman, wezwali do nieograniczonego przyjmowania uchodźców ukraińskich podczas wojny na Ukrainie, podał serwer news.israelinfo.co.il.

Izrael spodziewa się w najbliższych miesiącach około 100 000 Ukraińców pochodzenia żydowskiego lub mających żydowskich rodziców i prawo do imigracji.

Po wybuchu konfliktu zbrojnego na Ukrainie zainteresowanie emigracją do Izraela wzrosło także w Rosji, gdzie według władz izraelskich mieszka około pół miliona osób z prawem emigracji do Izraela.

Uchodźca ukraiński uciekający przed konfliktem zbrojnym na Ukrainie 9 marca 2022 r. trzyma dziecko na stacji kolejowej na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Przemyślu na granicy z Polską.
Zdjęcie: TASR/AP

Zgodnie z izraelskim prawem powrotu obywatelstwo może zostać automatycznie przyznane każdemu, kto ma co najmniej jednego żydowskiego dziadka.

Izraelski Urząd Imigracyjny poinformował w poniedziałek, że od początku rosyjskiej inwazji z Izraela do Izraela przybyło 8555 osób. Około 2500 z nich spełnia kryteria imigracji na pobyt stały.

Izraelskie media podały, że około 20 000 Ukraińców mieszkało już w Izraelu przed wojną na Ukrainie – nielegalnie lub jako turyści.

Krótko po rosyjskiej inwazji Izrael ogłosił, że nie zezwoli na wjazd ponad 5000 ukraińskich uchodźców niekwalifikujących się do imigracji – za co rząd stał się obiektem krytyki, ale minister spraw wewnętrznych potwierdził w niedzielę, że granica się nie zmieni.

W czasie wojny na Ukrainie mieszkało około 40 000 Żydów. Według Agencji Żydowskiej dla Izraela (JAFI), organizacji non-profit zajmującej się wspieraniem Izraela imigracji żydowskiej, całkowita liczba osób, które były w stanie wyemigrować z Izraela na Ukrainę za pośrednictwem swoich żydowskich krewnych, wynosi około 200 000.

Na zdjęciu z 9 marca polski żołnierz niesie dziecko na przejściu granicznym w Medyku. Stamtąd ukraińscy uchodźcy wsiadają do pociągu jadącego do Krakowa.
Zdjęcie: TASR/AP

Wysoki rangą urzędnik izraelskiego rządu powiedział w niedzielę The Times of Israel (ToI), że w odpowiedzi na rosnącą liczbę wniosków imigracyjnych od ukraińskich uchodźców pochodzenia żydowskiego, rząd zdecydował się złagodzić wymogi wjazdowe, aby umożliwić wjazd do Izraela bez natychmiastowego obywatelstwa.

Nowy system, zwany Zieloną Aleją, pozwoli prawie każdemu uchodźcy, który może rozsądnie twierdzić, że ma prawo do obywatelstwa izraelskiego, wjechać na terytorium państwa żydowskiego bez uzyskania wizy imigracyjnej. Następnie finalizują proces imigracyjny do Izraela w celu uzyskania obywatelstwa, powiedziała ToI Neta Briskinová-Pelegová, szefowa rządowej organizacji Nativ.

The Native został założony w latach 50. XX wieku, aby ułatwić kontakt między sowieckimi Żydami a Izraelem. Obecnie pomaga obywatelom byłego Związku Radzieckiego, którzy kwalifikują się do obywatelstwa izraelskiego, emigrować do Izraela.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.