I jest tutaj! Stacje benzynowe na Słowacji przyniosły wielu nieprzyjemne zjawisko. Szczególnie zdenerwowani są kierowcy samochodów z silnikiem Diesla …

Jakiś czas temu przedstawiliśmy Państwu artykuł omawiający aktualny kształtowanie się cen oleju napędowego i benzyny na stacjach paliw na Słowacji. Materiał ten przyciągnął dużą publiczność, dlatego od dłuższego czasu śledzimy całą sytuację cenową paliw na naszym rynku. Teraz możemy z całą pewnością powiedzieć, że zdarzył się najgorszy scenariusz. Dla wielu kierowców obecny trend cen paliw jest niesamowity.

Najgorsze się spełniło

W artykule opublikowanym 8 kwietnia 2022 r. wskazaliśmy, że nieuchronny jest stan bezprecedensowy. Stacje benzynowe na Słowacji zaczynają sprzedawać droższy olej napędowy niż benzynę. Dziś ten paradoks cenowy jest rzeczywistością. Dokładniej, w ciągu ostatniego tygodnia osiągnęliśmy punkt, w którym olej napędowy sprzedawany był o 2 centy więcej niż benzyna. Sama tendencja od kilku lat jest odwrotna.

Ostatni raz w sprzedaży olej napędowy był średnio droższy od benzyny w 2009 r.. Dokładniej, w 18 tygodniu 2009 r. litr oleju napędowego kosztował 1057 euro, podczas gdy litr benzyny był tańszy o 0,005 euro. Rok 2009 Według Urzędu Statystycznego Republiki Słowackiej średnia cena oleju napędowego wynosiła 1127 euro za litr, a benzyny sprzedawano w tym samym okresie za jedyne 0,99 euro..


Diesel idzie w górę, benzyna trwa

Dziś nie jest już problemem kupić litr oleju napędowego za 1724 euro na stacjach benzynowych, kiedy litr benzyny jest średnio o dwa centy tańszy.. Gwałtowny wzrost cen paliw, w tym w szczególności oleju napędowego, jest spowodowany wysokie ceny ropy (w chwili pisania tego tekstu było to na poziomie 101,96 USD za baryłkę) oraz innych towarów, z których wykonane są komponenty zawarte w oleju napędowym. Teraz rozmawiamy głównie olej rzepakowy stosowany w oleju napędowym jako bioskładnik. Jego cena na dzień 8 kwietnia 2022 r. wynosiła chwilowo prawie 1200 dolarów. W momencie pisania tego tekstu cena wynosiła 1182 USD.

Jednak na cenę wpływa również ogólny niedobór ropy w Europie. Jak wspomnieliśmy w oryginalnym artykule, zużycie oleju napędowego w 2021 roku pobiło historyczny rekord. Jednocześnie jego podaż na rynku jest najniższa od 15 lat. Spadek cen nastąpił pomimo tego, że na Słowacji akcyza na olej napędowy wynosi 0,368 euro za litr. W przypadku benzyny jest to maksymalnie 0,514 EUR za litr.

Przeczytaj także:


tankowanie, ceny oleju napędowego, benzyna

Nie jesteśmy najgorsi

Wyższa cena oleju napędowego w porównaniu do benzyny to nie nowość w Europie. W Austrii od kilku miesięcy utrzymuje się podobny trend cenowy. Na przykład, tuż za naszymi granicami, stacja benzynowa Wolfsthal Avanti sprzedaje benzynę za 1668 euro/l, a olej napędowy za 1778 euro/l. Mimo ustępstw państwowych nie mają powodów do uśmiechu, nawet w sąsiednich Czechach. Sprzedawany jest również litr benzyny za 43,5 CZK (1,78 €) i oleju napędowego za 45,5 CZK (1,86 €).

Sąsiednie kraje od dawna walczą o wzrost cen paliw. Węgrzy już dawno wprowadzili limit cenowy w wysokości 479,9 HUF (1,29 €). Polacy, którzy zdecydowali się na obniżenie podatku VAT na paliwo, również podrożali. W końcu kilka dni temu Czesi zdecydowali się na różne obniżki cen. Ich etap omówiliśmy w osobnym artykule. Należy jednak dodać, że Węgry wprowadziły limit cenowy dopiero w pierwszej połowie maja br.. Może się więc zdarzyć, że po tej dacie nasi południowi sąsiedzi dostaną naprawdę zimny prysznic w postaci rosnących cen paliw.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.