HNonline.sk – hnonline.sk – Rosja odetnie w środę dostawy gazu do Polski, poinformowała polska firma gazowa

Gazprom poinformował, że od środy o 8:00. zaprzestania dostaw gazu ziemnego do Polski gazociągiem jamalskim.

Polski koncern gazowy PGNiG poinformował, że rosyjski Gazprom zapowiedział, że rozpocznie się w środę o godzinie 20:00. zaprzestania dostaw gazu ziemnego do Polski gazociągiem jamalskim.

Potwierdziło to nieoficjalne informacje opublikowane dziś przez polskie media. Polska minister środowiska Anna Moskw powiedziała, że ​​Polska jest gotowa poradzić sobie bez rosyjskich surowców energetycznych.

Gazprom nie powiedział stronie polskiej, dlaczego odciął dostawy gazu. Jednak Onet.pl napisał, że w ubiegły piątek termin płatności za surowce w rublach minął, zgodnie z żądaniem Kremla.

Warszawa jednak to odrzuca, premier Mateusz Morawiecki nazwał podejście Rosji szantażem. PGNiG poinformowało również, że Gazprom naruszył swoją długoterminową umowę na dostawy gazu i podejmuje kroki w celu wznowienia dostaw, poinformowała agencja Reuters.

Umowa wygasa z końcem tego roku, a Piotr Naimski, pełnomocnik polskiego rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, powiedział, że kraj przetrwa teraz koniec dostaw.

Dodał, że zakłócenie dostaw z Rosji mogłoby zastąpić gaz płynący z innych kierunków. Według minister Moskwowej, polskie zbiorniki magazynowe gazu ziemnego są w 76% zapełnione, a jego rezerwy nie muszą być obecnie wykorzystywane.

Polska posiada niezbędne zasoby gazu i źródła dostaw, aby chronić nasze bezpieczeństwo„Minister powiedział. Zapewnił, że w polskich gospodarstwach nie zabraknie gazu.

Już po południu, kiedy polskie media nieoficjalnie poinformowały o zaprzestaniu dostaw gazu z Rosji, cena gazu w Europie wzrosła o 17 proc., poinformował Bloomberg.

Według think tanku Forum Energia Polska pokrywa około 55 proc. swojego zużycia gazu ziemnego dostawami z Rosji. Od dawna pracuje nad zastąpieniem ich z innych źródeł, pomimo obecnego konfliktu na Ukrainie.

Budowa gazociągu Baltic Pipe, który umożliwi przepływ gazu z Norwegii do Polski, zakończy się jesienią br.

Ida Richards

„Total twitterowy guru. Maven zombie. Myśliciel przez całe życie. Hardcore alkoholowy ninja. Przyszły idol nastolatków”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.