HNonline.sk – hnonline.sk – Polska przyjęła kontrowersyjną ustawę medialną

Zgodnie z prawem właścicielami mediów w Polsce mogły być wyłącznie firmy z Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

W środę wieczorem Sejm RP przyjął nowelizację ustawy Prawo medialne dopuszczającą posiadanie mediów w Polsce tylko podmiotom mającym siedzibę w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EWG). Jednocześnie podmioty te nie mogą być zależne od firm lub osób zarejestrowanych poza EWG. Za poprawką głosowało 228 posłów, 216 było przeciw, a dziesięciu wstrzymało się od głosu.

Opozycja postrzega ustawę jako atak na krytycznego dla polskiego rządu prywatnego nadawcę TVN24, którego właścicielem jest amerykański Discovery za pośrednictwem zarejestrowanego w Holandii podmiotu.

Zgodnie z prawem właścicielami mediów w Polsce mogły być wyłącznie firmy z Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Jarosław Kaczyński, przewodniczący głównej partii rządzącej Prawo i Sprawiedliwość (PiS), od dawna przekonuje, że zagraniczne media zakłócają debatę publiczną i nie służą polskim interesom. Według polskiego rządu ustawa ma na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się wpływów między Rosją a Chinami. Jednak opozycja postrzega ustawę jako próbę ograniczenia przez rząd niezależności środków masowego przekazu w kraju. Jednak przeciwnicy prawa postrzegają podejście Kaczyńskiego jako próbę uciszenia krytyków.

Opozycja w Sejmie najpierw przeforsowała propozycję przesunięcia Izby na wrzesień; później jednak PiS otrzymało powtórne głosowania z odwrotnym wynikiem.

„Byliśmy świadkami godnego pożałowania występu w Sejmie, spektaklu niesprawiedliwości i łamania zasad. Pokazuje, że PiS nie wycofuje się z forsowania swojego stanowiska”. powiedziała wiceprzewodnicząca Senatu Gabriela Morawski-Stanecká.

Waszyngton ostrzegł, że brak przedłużenia koncesji TVN 24 może zagrozić w przyszłości inwestycjom USA w Polsce, podczas gdy polscy politycy opozycji potępili ustawę jako zamach na wolność mediów, podał Reuters. – Dzisiejsze głosowanie to atak na wolność, atak na niezależne od rządu media – powiedział Grzegorz Schetyna, cytowany przez posła opozycji.

„PiS jest w trakcie przeprowadzania zamachu stanu” Opozycyjna Gazeta Wyborcza skomentowała to, co się działo w Izbie Poselskiej. W odpowiedzi na głosowanie we Wrocławiu i Krakowie wybuchły naturalne protesty. „Wolne media nas zabijają, to zamach na Polskę” gazeta cytuje jednego z protestujących.

PiS chce zastrzec w prawie, że większość mediów w Polsce może należeć wyłącznie do firm z Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Ustawa jest postrzegana jako kluczowy test dla przetrwania mediów w Polsce, zauważył AP. Tysiące ludzi we wtorek wyszło na ulice polskich miast, demonstrując na rzecz wolności mediów.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.