Gazprom potwierdza zamknięcie kranów z Polską, w odpowiedzi skok cen gazu – Energia – Gospodarka

Polski minister środowiska zapewnił, że kraj ma wystarczające rezerwy gazu.


,


26.04.2022 18:33, aktualizacja: 20:43Zdjęcie:

Prezydent Rosji Władimir Putin.
Rosja przestanie dostarczać do Polski gaz ziemny gazociągiem jamalskim. Polski państwowy koncern energetyczny PGNiG potwierdził to na swojej stronie internetowej, informując, że rosyjski gigant energetyczny Gazprom poinformował go w liście. Strona rosyjska zamierza całkowicie wstrzymać dostawy od środy rano 27 kwietnia.

W oświadczeniu PGNiG i gazowiec GAZ-SYSTEM zapewnili, że wszystkie dostawy do klientów były realizowane zgodnie z ich potrzebami. Firmy monitorują sytuację i są przygotowane na różne scenariusze.

Gdzie wydobywa się najwięcej gazu i kto wynalazł rurociąg?

Film powstał we współpracy z Mall.tv.

Serwis informacyjny Onet.pl już poinformował o zamknięciu, twierdząc, że zostało to nieoficjalnie potwierdzone przez polski rząd i źródła PGNiG. Jak informuje portal, w tej sprawie spotkał się zespół kryzysowy Ministerstwa Środowiska. Według Onetu Rosja nalegała, aby w piątek dokonywać płatności w rublach, ale Polska powiedziała, że ​​nie będzie płacić w tej walucie.

Gaz Czytaj więcej Nie kończy się na Polsce. Gazprom ogłosił zakończenie dostaw gazu z innego kraju UE

Po tym raporcie polska minister środowiska Anna Moskwa powiedziała na portalu społecznościowym i mikroblogowym Twitterze, że Polska ma wystarczająco dużo gazu ziemnego. „Polska ma niezbędne rezerwy gazu i źródła dostaw, aby chronić nasze bezpieczeństwo – od lat jesteśmy praktycznie niezależni od Rosji. Nasze magazyny są zajęte w 76%. W polskich domach nie zabraknie gazu” – napisała.

PGNiG poinformowało, że realizując rządową strategię dywersyfikacji dostaw gazu, jest gotowe pozyskiwać gaz z różnych kierunków. Są to między innymi połączenia gazowe na granicy zachodniej i południowej czy terminal skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu.

Ceny gazu w Europie wzrosły o 17% w odpowiedzi na doniesienia z Polski, podał później Bloomberg. Co więcej, jak powiedziała za nią Iwona Dominiaková, rzecznik polskiego operatora systemu gazowego Gaz, Polska jest gotowa na ewentualne zakłócenia w dostawach gazu, a konsumenci nie odczują we wtorek przerw w dostawach.

grzejnik, energia, ciepło Czytaj więcej Świat stoi w obliczu największego wzrostu cen energii od lat 70.

Andrea Paul

„Subtelnie czarujący fan mediów społecznościowych. Introwertyk. Skłonny do napadów apatii. Przyjazny rozwiązywacz problemów. Nieuleczalny wichrzyciel”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.