Gabinet rozliczał składki na mieszkania Ukraińców

Aktualizacje: 16.03.2022 18:14
Opublikowany:

Praga – Podczas dzisiejszego spotkania rządowego i poprzedniego spotkania z gubernatorami ministrowie uzgodnili dzisiejsze składki na zakwaterowanie uchodźców ukraińskich, ale także ich podział między różne regiony. Ponad 170 000 osób, które opuściły Ukrainę po rosyjskiej inwazji wojskowej, otrzymało już specjalne wizy do Czech.Według danych operatorów telefonii komórkowej w Czechach przebywa około 270 000 uchodźców. Premier Petr Fiala (ODS) wrócił dziś do Czech po wtorkowej wizycie w Kijowie, który chciał wesprzeć Ukrainę. Jej wizyta u prezydenta i premiera Ukrainy została doceniona przez innych ministrów, a w Brukseli spotkała się z ostrożnymi i niekonsekwentnymi reakcjami.

Dzisiaj rząd zatwierdził składkę w wysokości 200 koron na osobę za noc na tymczasowe schronienia, takie jak sale gimnastyczne i podobne obiekty. W pozostałych obiektach noclegowych dotacja państwa wyniesie 250 CZK. Kwota jest niezależna od wieku gości, regiony muszą ją podwyższać. Zdaniem szefa Stowarzyszenia Regionów Martina Kuby (ODS) regiony postrzegają tę kwotę jako wystarczającą; problem mógłby powstać, gdyby w letnim sezonie turystycznym kontynuowano zakwaterowanie uchodźców w pensjonatach.

Osoby przyjmujące uchodźców w swoich domach lub mieszkaniach mogą otrzymać składkę solidarnościową w wysokości 3 000 CZK miesięcznie na osobę, ale maksymalnie 9 000 CZK miesięcznie na gospodarstwo domowe. Według ministra finansów Zbyněka Stanjury (ODS) składka nie będzie opodatkowana. Rząd może zdecydować o tym w swoich przepisach w przyszłym tygodniu po wejściu w życie nowej Ustawy o Zatrudnieniu i Bezpieczeństwie Uchodźców. Oczekuje się, że standard zostanie przyjęty przez Senat w czwartek, prawdopodobnie go zatwierdzi.

Dziś również Czechy zdecydowały się wysłać na Ukrainę dodatkowy sprzęt wojskowy. Wicepremier Vít Rakušan (STAN) odmówił dziś sprecyzowania wysokości nowego daru; według Ministerstwa Obrony zawartość prezentu nie może zostać opublikowana ze względów bezpieczeństwa. W przyszłości obrona jest gotowa pomóc Ukrainie dodatkowym sprzętem o wartości nawet miliarda koron.

Austriak prowadził dziś rozmowy rządowe ze względu na nieobecność premiera Fiali, który wrócił z wtorkowej wizyty w Kijowie dopiero o godz. Odwiedził miasto w obliczu rosyjskich ataków z premierem Polski Mateuszem Morawieckim i premierem Słowenii Janezem Jansą. Spotkali się z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem i prezydentem Wołodymyrem Zeleniskim. Po przekroczeniu polskiej granicy premierzy wezwali przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela i poinformowali go o wynikach wizyty.

Po powrocie do Czech Fiala powtórzyła, że ​​Ukraińcy walczą o życie, ojczyznę i wolność, ale także o inne kraje. „Musimy ich wspierać w tej walce, dlatego pojechaliśmy tam osobiście. Aby dać im do zrozumienia, że ​​nie są sami” – powiedział. Jeśli Europa i NATO nadal będą wspierać Ukrainę i sankcje wobec Rosji, Fiala widzi szansę na pokojowe rozwiązanie dyplomatyczne. Według niego Ukraina potrzebuje przede wszystkim broni przeciwpancernej i przeciwlotniczej oraz innego sprzętu wojskowego, bo walczy z ogromną przewagą.

Po drodze Bruksela zareagowała ostrożnymi i niespójnymi reakcjami. Z jednej strony unijni urzędnicy i dyplomaci doceniają starania o poparcie dla Ukrainy. Z drugiej strony dyplomaci w szczególności z niektórych krajów Europy Zachodniej krytykowali fakt, że nie zostali poinformowani na czas i obawiali się konsekwencji ewentualnego incydentu, który mógłby zagrozić. Hiszpański dziennik El País, powołując się na swoje źródła w Brukseli, napisał, że Michel ostrzegał Morawieckiego przed zagrożeniami bezpieczeństwa związanymi z wizytą. Zdaniem Austriaka, czeski rząd bardzo ceni wyjazd, uważa go za przejaw odwagi i przykład wartościowego miejsca rządu.

Rosyjska inwazja na Ukrainę rozpoczęła się 24 lutego i od tego czasu ponad 170 000 osób otrzymało specjalne wizy w Czechach. Prawie 10 000 z nich zostało nagrodzonych wewnętrznie we wtorek. Rząd oczekuje obecnie, że w Czechach przebywa około 250 000 uchodźców, około 100 000 nowo przybyłych było w stanie samodzielnie zapewnić mieszkanie, a dla około 150 000 państwo musi je zapewnić. Większość osób, które otrzymały specjalną wizę, zgłosiło swój pobyt w Pradze, we wtorek było ich ponad 40 tys. Dalej są Kraj Środkowoczeski z prawie 25.000 mieszkańców i Kraj Południowomorawski, gdzie jest ponad 15.000 mieszkańców. Z drugiej strony najmniej osób zgłosiło się w regionach zlińskim i ołomunieckim, gdzie było ich mniej niż 5000.

Na dzisiejszym spotkaniu ministrowie uzgodnili z gubernatorami redystrybucję uchodźców z najbardziej okupowanych regionów. Będzie to zależało od liczby mieszkańców regionu lub wyników gospodarczych. Na przykład Austriak powiedział, że w Pradze będzie 27 000 uchodźców, a 3925 w mniejszym regionie Karlowych Warów. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego planuje uruchomić w kwietniu program wsparcia gmin i regionów w zapewnianiu mieszkań dla uchodźców. Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup lub remont mieszkań. Urząd poszukuje środków z UE.

Paliwa, których cena od rosyjskiej inwazji stale rosły i osiągnęły rekordowe poziomy, nadal spadają. Od niedzieli do wtorku cena benzyny spadła o 1,36 korony za litr. Według CCS w codziennym porównaniu spadła ona o 82 centy do 45,72 korony, a olej napędowy o 85 centów do 48,37 CZK. Aplikacje Ministerstwa Finansów, w których stacje benzynowe muszą codziennie podawać średnie ceny paliw w ramach walki rządu z rosnącymi cenami, zostały zaatakowane przez hakerów. Był dziś niedostępny przez około godzinę.

Według ministra zdrowia Vlastimila Válki (TOP 09) ukraińscy uchodźcy nie mają wpływu na obecne odrodzenie się epidemii koronawirusa. Higieniści jednak złapali między nimi kilka wybuchów epidemii. Szpitale uniwersyteckie otrzymały od Ministerstwa Zdrowia polecenie utworzenia w ciągu kilku dni specjalistycznych poradni dla uchodźców, tzw. punktów UA. Ministerstwo zaleca otwieranie karetek w regionach, w których nie ma szpitali uniwersyteckich. Dotychczas szpitale leczą pacjentów ukraińskich w zwykłych przychodniach. Dziesiątki z nich są codziennie leczone w Pradze, a niektórzy z nich byli już hospitalizowani.

Ministerstwo Edukacji chce usprawnić obsługę językową uchodźców w szkołach średnich. Ukraińscy uczniowie mogli już przychodzić do szkół z podstawową znajomością języka czeskiego poprzez kursy intensywne, a po rozpoczęciu nauki powinni mieć prawo do dodatkowych 200 godzin lekcji języka obcego. System kursów językowych w szkołach średnich powinien zacząć funkcjonować od września. Konkretny moduł nauczania zostanie określony w zależności od liczby i rozmieszczenia uczniów ukraińskich w czeskich szkołach.

Administracja rządowa Rosji i Ukrainy walczy z migracją regionalną

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *