Fox News: Reporter amerykańskiej telewizji kontuzjowany w pobliżu Kijowa

Wojna na Ukrainie kosztowała życie innego amerykańskiego dziennikarza. Fox News poinformował w dzisiejszym wewnętrznym oświadczeniu o śmierci długoletniego operatora Pierre’a Zakrzewskiego, który został zwolniony w poniedziałek na północny zachód od Kijowa, wraz z reporterem Benjaminem Hallem. Według kierownika stacji Suzanne Scott pozostaje on w szpitalu. Ministerstwo Obrony Ukrainy poinformowało, że w ataku zginął również lokalny producent Ołeksandra Kurszynowa. Hall stracił kawałek nogi.

Okoliczności śmierci kamerzysty Zakrzewskiego są niejasne, poza tym, że nastąpiła ona, gdy i Hall przejechały przez wieś Horenka w pobliżu lotniska Hostomel. Jednak w ostatnich dniach coraz częściej pojawiają się doniesienia o strzelaniu przez rosyjskich żołnierzy do przedstawicieli mediów lub ludności cywilnej. Na początku tego miesiąca pod ostrzałem znalazł się również zespół czeskiego serwisu Voxpot, kierowany przez jego redaktora Vojtěcha Boháča.


Amerykański filmowiec Brent Renaud stracił życie na Ukrainie w ten weekend. Według władz ukraińskich został zabity przez rosyjski ogień. Jego kolega Juan Arredondo został ranny w tym samym incydencie w mieście Irpin. Horenka, gdzie Scott mówi, że zginął operator Zakrzewski, znajduje się w pobliżu Irpiny. Obszar na północny zachód od centrum Kijowa był od kilku dni areną walk między siłami rosyjskimi i ukraińskimi.

Zakrzewski przez wiele lat pracował dla Fox News, pomagając amerykańskiej telewizji relacjonować wojny w Iraku, Afganistanie i Syrii. „To był prawdziwy skarb” – napisał na Twitterze prezenter Fox News, John Roberts. Dziennikarka CNN Clarissa Ward, która również jest obecnie na Ukrainie, również oddała hołd zamordowanej dziennikarce. „Niesamowita natura i wielki talent oraz jeden z najmilszych i najbardziej uprzejmych kolegów na drodze. Absolutnie bolesny” Ona napisała.

Przed wiadomością o śmierci Zakrzewskiego rzecznik praw obywatelskich Ukrainy Ludmiła Denisowa powiedziała, że W ciągu niespełna trzech tygodni wojny z Ukrainą Rosja zabiła trzech dziennikarzy i zraniła ponad trzydziestu dziennikarzy. Oprócz Renauda wymieniła reportera Viktora Dudara i operatora Jevhena Sakuna.

Przestarzały:

Pokaż więcej dni

Sam premier Fiala wrócił na spotkanie na Twitterze, zbierając pochwały za odważny gest w Kijowie.

„Bardzo się cieszę, że jestem w Kijowie z innymi przywódcami, aby pokazać nasze wsparcie dla Ukrainy i jej mieszkańców. Podziwiamy twoją odważną walkę. Walczycie o swoje życie, swój kraj i swoją wolność. Wiemy, że ty też walczysz o nasze życie. Nie jesteś sam, nasz kraj stoi po twojej stronie – powiedział premier Czech.

„Chcę ci podziękować za wsparcie. Ci szanowani przywódcy swoich wspaniałych niepodległych państw europejskich są nieustraszeni, bardziej troszczą się o nasz los, są po to, by nas wspierać. To odważny, prosty i przyjazny duży krok– powiedział Zełenski po spotkaniu z premierami Czech, Polski i Słowenii. Jego uwagi powtórzyła Ambasada Ukrainy w Czechach.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podaje rękę prezydentowi Czech Peterowi Fialowi.

„Wiemy, że walczysz także o nasze życie i naszą wolność. Nie jesteś sam, nasz kraj stoi po twojej stronie.Europa stoi po twojej stronie,– powiedziała Fiala wieczorem po spotkaniu z Zelenskim. Według szefa czeskiego rządu głównym celem dzisiejszej wizyty było przesłanie, że Ukraina nie jest sama.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.