Fala uchodźców jest bezprecedensowa! Ukraińscy uchodźcy mogą teraz pracować w Czechach bez zezwolenia

W szczególności Europa Wschodnia i Środkowa stanęła w obliczu bezprecedensowej fali uchodźców z Ukrainy w ciągu ostatnich trzech tygodni. Z powodu okupacji rosyjskiej na dużą skalę przekraczają granicę, próbując ratować życie. A Europa nie pamiętała takiego napływu w tak krótkim czasie od zakończenia II wojny światowej.

W ciągu ostatnich trzech tygodni z Ukrainy uciekło ponad 3,17 mln osób, głównie kobiet i dzieci. Polska jest obecnie pod największym atakiem, w drodze jest ponad dwa miliony Ukraińców. Znacznie mniejsza Słowacja przyjęła już ponad 213 000 uchodźców, a Czechy są już rozciągnięte do granic możliwości.

Stan awaryjny

Według czeskiego rządu w ciągu trzech tygodni wojny do kraju przybyło około 270 000 uchodźców, według najnowszego raportu MSW wizy uzyskało już ponad 200 tys. osób.

Minister Spraw Wewnętrznych Wit Rakusan (43, STAN) powiedział wczoraj CNN Prima, że rząd będzie musiał zwrócić się do Izby o przedłużenie stanu wyjątkowego. Dotyczy to napływu uchodźców przed wojną od 4 marca. Według gubernatora Czech Południowych i przewodniczącego Stowarzyszenia Regionów Martina Kuby (48, ODS) ten krok jest konieczny.

Nowa Zelandia dzisiaj ogłosił, że przekaże Ukrainie pięć milionów dolarów nowozelandzkich (ok. 77,6 mln koron) pomoc finansowa i nadwyżki wojskowego sprzętu taktycznego, takiego jak wyposażenie czy kamizelki kuloodporne. Poinformowała o tym agencja AP.

Ministerstwo Obrony Ukrainy Facebook opublikował podsumowanie dnia poprzedniego. Według niego sytuacja na polu bitwy nie zmieniła się zbytnio w niedzielę i noc z niedzieli na poniedziałek. Według oficjalnego raportu ministerstwa intensywność rosyjskich ostrzałów nieznacznie spadła.

„W minionym dniu zniszczyliśmy jeden samolot, cztery drony i dwie rakiety o płaskim torze lotu” powiedział ministerstwo.

Po ataku rosyjskiej rakiety na fabrykę chemiczną w regionie Sumy amoniak przedostał się do tego obszaru. Dotyczy to obszaru około 2,5 kilometra. Stolica regionu Sumy według gubernatora Dmitrij Ziwicki dzięki brakowi wiatru nie jest zagrożony.

Zobacz wszystko online

Głównie kobiety i dzieci

Ponad połowa wszystkich ukraińskich uchodźców w naszym kraju to dzieci. Wśród dorosłych przeważają kobiety, które stanowią około 80% ukraińskich uchodźców w Czechach.

Świadczenia socjalne i humanitarne

Od tego tygodnia ukraińscy uchodźcy wojenni mogą pracować w Czechach bez pozwolenia na pracę. Mając wizę na całe życie, mogą aplikować swobodnie, firmy będą mogły ich przyjąć na każdym stanowisku. Nowo przybyli będą mogli również otrzymać nową pomoc humanitarną w wysokości 5 000 CZK na zaspokojenie podstawowych potrzeb i sprzętu potrzebnego do rozpoczęcia życia w Czechach. Liczy na to tzw. lex Ukraine, który zaczyna obowiązywać.

Lex Ukraina składa się z trzech standardów pomocy uchodźcom wojennym. Normy regulują przyznawanie ochrony i wiz, zatrudnienie, zabezpieczenie społeczne, dostęp do opieki zdrowotnej lub edukacji.

Rząd zatwierdził projekt 9 marca, tydzień później przyjął go Izba Deputowanych, aw miniony czwartek poparł go Senat i podpisał prezydent. Nowe zasady wchodzą w życie poprzez publikację w Kompendium Ustaw. Jego część z tą ustawą zostanie rozesłana w poniedziałek 21 marca.

W skrócie: wielki kryzys uchodźczy!  10 milionów ludzi uciekło z domów, Niemcy spodziewają się miliona uchodźców

Cudzoziemcy z krajów spoza UE w Czechach zazwyczaj potrzebują pracy i niebieskiej karty lub pozwolenia na pracę. Nie muszą mieć migrantów, którzy mogą mieszkać na stałe w Czechach. Zgodnie z nową ustawą ukraińscy uchodźcy posiadający wizy mają taki sam status jak imigranci posiadający zezwolenie na pobyt stały. Nie muszą ubiegać się o pozwolenie. Mogą szukać pracy bezpośrednio, nie muszą iść do urzędu pracy. Mogą na przykład ubiegać się o ogłoszenie.

Zgodnie z dokumentami normy uchodźcy będą mogli również zarejestrować się u bezrobotnych. Urzędy pracy udzielą im wówczas porad i, jeśli warunki są spełnione, wsparcia oraz, w stosownych przypadkach, zasiłków na przekwalifikowanie i zasiłków pracowniczych.

Czechy powinny korzystać z edukacji uchodźców

Zdaniem ekspertów ds. integracji nowicjusze nie powinni kończyć w zawodach wymagających niskich kwalifikacji, a Czechy powinny jak najlepiej wykorzystać ich wykształcenie. Powinna zatem uprościć i przyspieszyć uznawanie dyplomów, a także wzmocnić kursy języka czeskiego.doradzać ekspertom.

Poważne zarzuty Mariupola wobec rosyjskich żołnierzy: czy porywają cywilów w Rosji?!

Dziś Urząd Pracy oferuje na swojej stronie internetowej 342 000 ofert pracy. Trzy czwarte z nich dotyczyło osób bez wykształcenia lub z wykształceniem podstawowym. Około 13 350 miejsc było dla studentów i 23 600 dla maturzystów. Łącznie 8800 stanowisk było w służbie zdrowia, a 2200 w edukacji.

minister pracy Marian Jurecka (KDU-ČSL) wielokrotnie powtarzała, że ​​uchodźcy z Ukrainy nie muszą szukać pracy przez pośredników, a inspekcje pracy skupią się również na zatrudnianiu nowoprzybyłych. Jurečka zagroził sankcjami za nierówne traktowanie.

Wsparcie 5 tys. miesięcznie

Od przyszłego tygodnia osoby posiadające wizę tolerancyjną będą również mogły ubiegać się o nową pomoc humanitarną w wysokości 5000 koron. Przysługuje im to za miesiąc, w którym otrzymali wizę. Według jej rzeczniczki Evy Davidovej, mogą oni skorzystać z aplikacji, którą Ministerstwo Pracy uruchomi w poniedziałek w ramach operacji pilotażowej. Po tygodniu testów i uzupełniania zapasów powinno być możliwe zarządzanie pomocą humanitarną nawet bez wizyty w urzędzie pracy. Ma to na celu przyspieszenie procesu i odciążenie obciążonych władz. Zasiłek będzie można otrzymać przez dodatkowe pięć miesięcy, jeśli zajdzie taka potrzeba, ale konieczne będzie regularne składanie wniosku.

Ustawa o zatrudnieniu i ubezpieczeniu społecznym uchodźców wojennych z Ukrainy ma obowiązywać do końca marca przyszłego roku.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.