Fala uchodźców jak lustro. Może to rozwiąże nasze problemy na dłuższą metę

Ośrodek dla uchodźców i dworzec kolejowy na granicy polsko-ukraińskiej są zajęte. „Kiedy przechodzisz przez ten tłum, urzeczywistniasz to. Nigdy w życiu nie widziałem tyle życzliwości w jednym miejscu” – mówi News Reporter.

Tłumy ludzi codziennie gromadzą się w Korchowej w Polsce, która leży na granicy z Ukrainą. W dużym budynku w centrum handlowym władze utworzyły ośrodek dla uchodźców, do którego dojeżdżają ludzie, którzy uciekli z Ukrainy przed wojną.

„Są tysiące miejsc, tysiące leżaków, na których uchodźcy mogą odpocząć, zjeść i dowiedzieć się, co dalej. Są stragany ze wszystkich możliwych krajów, w tym z Czech, które organizują transport w różne regiony. wolontariusze, wyposażeni językowo, którzy pomagają ludziom – powiedziała Checkpoint Eva Soukeníková, dziennikarka na granicy polsko-ukraińskiej.

Posłuchaj wywiadu z szefem ukraińskich mediów The Kyiv Independent:

Dziennikarz przyjechał czeskim pociągiem humanitarnym, zorganizowanym przez People in Need we współpracy z RegioJet i ČD Cargo. Niesie pomoc na miejscu w różnych formach – od mat i śpiworów, przez papier toaletowy i kosmetyki, po zrównoważoną żywność.

W drodze powrotnej do pociągu Ukraińcy uciekający przed krwawą naradą wojenną. Nie wiadomo z góry, ilu z nich wyruszy – i jak daleko faktycznie zajdą.

„Czeska załoga i wolontariusze powiedzieli, że mają instrukcje dla uchodźców, którzy nie mieli zakwaterowania w Pradze, nie mają tam znajomych ani krewnych, zalecając wysiadanie w innych miastach regionalnych. Na przykład w Ostrawie, Ołomuńcu czy Pardubicach, gdzie pociąg Przepustki w Pradze są ograniczone, nie ma już miejsca na przyjęcie większej liczby osób” – zauważa Soukeníková w podkaście, dodając, że ci sami przybyli Ukraińcy zostaną rozesłani do regionów przez władze.

Dziennikarz rozmawiał także z czeskimi wolontariuszami o tym, jak postrzegają narastającą krytykę, która odzywa się w Czechach. Czyli opinie, że „najpierw powinniśmy zadbać o siebie”.

„Krytyka nie przeważa jeszcze nad pozytywnymi reakcjami i pomocą, jaką oferują Czesi. Jednak rozmawialiśmy z wolontariuszami, co ta fala uchodźców może przynieść w przyszłości. Nawet bez tego Czechy rozwiązują własne problemy, takie jak kryzys mieszkaniowy, niewystarczające możliwości w zakresie edukacji i opieki przedszkolnej, a napływ uchodźców będzie się tylko zwiększał” – zauważa reporter „List of News”.

Ostatecznie jednak wolontariusze pozytywnie odbierają obecny kryzys uchodźczy: „Według nich czeskie społeczeństwo wreszcie zobaczy realne problemy, które będzie musiało rozwiązać. Że na przykład w przypadku kryzysu mieszkaniowego może powstać znaczący format mieszkalnictwa socjalnego. Daje to możliwość rozwiązania problemów, z którymi już borykamy się w przyszłości.”

Oprócz wolontariuszy z Czech Eva Soukeníková spotkała się również z polskimi wolontariuszami. Na przykład z 19-letnią Julią z Przemyśla, która wcześniej pracowała jako kelnerka, a teraz na miejscowym dworcu rozwozi jedzenie dla przybywających Ukraińców.

„Nie spał od dwunastu godzin, nalewał zupę i dawał kurczaka z ryżem. Rozmawiałem też z Piotrem, młodym chłopcem, który na swojej odblaskowej kamizelce napisał, że mówi po angielsku. Dla niego mówi się, że „to oczywiste iść i pomóc w Twoim mieście” – wyjaśnia Eva Soukeníková z News List.

Jak właściwie działa ośrodek dla uchodźców? Dlaczego dziennikarz został odesłany z granicy? A co mu powiedział czeski wolontariusz Jiří? Przeczytaj cały podcast Checkpoint w odtwarzaczu na początku artykułu.

Punkt kontrolny

O wiadomościach ze świata z Jolaną Humpalovą (@Jolana_H) i jego koledzy z redakcji zagranicznych.

Archiwa wszystkich gier Checkpoint można znaleźć tutaj, inne podcasty Lista aktualności tutaj. Prześlij nam swoje rady, spostrzeżenia, pomysły i uwagi na adres audio@sz.cz.

Napisz o Checkpoint w mediach społecznościowych z hashtagiem #Punkt kontrolnySZ.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.