Ekspozycja Muzeum Ziemi Cieszyńskiej przedstawia rozwój waluty na ziemiach czeskich i w Polsce

Od 20 stycznia do końca marca w zabytkowym gmachu Muzeum Ziemi Cieszyńskiej będzie prezentowana wystawa czesko-polskich inspiracji monetarnych. Wicedyrektor muzeum Lenka Ježová Bichlerová powiedziała dziś ČTK.

Autorką wystawy panelowej jest historyk Muzeum Morawskiego Dagmar Grossmannová. „Wystawa porusza kilka tematów z zakresu historii monetarnej ziem czeskich i Polski. Skupia się głównie na takich elementach menniczych, które w różny sposób łączą różne kraje” – powiedziała.

Należą do nich np. malowidła o identycznych tematycznie monetach pojawiających się na denarach w XII wieku, czeskie wzory na polskich monetach w średniowieczu czy bicie złotych monet. „Innym powiązanym tematem jest strajk Jagiellończyków na ziemiach czeskich, Władysława II i jego syna Ludvíka” – powiedziała.

Dodała, że ​​osobą, która łączy te historyczne kraje, jest także czeska księżniczka i pierwsza polska księżniczka Dubravka, która pojawia się na polskich banknotach XX wieku. „Prezentowane są także początki pieniądza w poszczególnych krajach. Wystawa przypomina tym samym przenikanie się tych historycznych krajów w historii pieniądza na przestrzeni wieków. Większość prezentowanego na wystawie materiału numizmatycznego pochodzi ze zbiorów Oddziału Numizmatycznego im. Muzeum Historyczne Muzeum Morawskiego” – powiedziała. Ekspozycję uzupełnią eksponaty monet i medali polskich królów ze zbiorów Muzeum Ziemi Cieszyńskiej.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *