Dzięki obniżce podatków benzyna będzie w Polsce jeszcze tańsza

Rząd obniży akcyzę

Jak to jest możliwe? Jest to konsekwencją działań podjętych przez polski rząd w celu ograniczenia inflacji. Jak zapowiedział kilka dni temu premier Mateusz Morawiecki, od 20 grudnia akcyza na benzynę zostanie obniżona do ośmiu-pięciu miesięcy. dziewięć koron za litr benzyny, a więc oleju napędowego. Jest to minimalny podatek dozwolony przez Unię Europejską.


Miłośnicy narciarstwa w regionie morawsko-śląskim muszą liczyć na droższe karnety narciarskie

Analityk Akcenty, Miroslav Novák, nie oczekuje, że nowy czeski rząd pójdzie drogą Polski i obniży również akcyzę na paliwo. W Czechach stawka wynosi 9,95 za olej napędowy lub 12,84 koron za litr paliwa naturalnego. „Teraz trudno przewidzieć, co wymyśli nowy rząd Petra Fiali. Jednak biorąc pod uwagę sytuację finansów publicznych i budżetu państwa, jest bardzo mało prawdopodobne, że dokona jakichkolwiek cięć. po stronie dochodów budżetu”, mówi Novák.

Są przyzwyczajeni do czeskich kierowców

W Czechach cena wynosi obecnie poniżej 36 koron za litr benzyny, ale zazwyczaj na autostradach jest ona sprzedawana za 39 koron. W Polsce na seansie kosztuje 6 zł, czyli przy dzisiejszym wyjątkowo korzystnym kursie niecałe 34 korony.


Mikołaja 5. Polsku začal, 3 listopada 2021 r. w Cieszynie.

Inny Adwent: Cisza i spokój w domu, Czesi przyjeżdżają do Polski na jarmarki bożonarodzeniowe

Każdy pracownik granicznej stacji benzynowej potwierdzi, że od jesieni, po gwałtownym wzroście cen benzyny i oleju napędowego na czeskich dystrybutorach, na polskich stacjach benzynowych pojawiało się coraz więcej czeskich kierowców. I to nie tylko ze względu na benzynę, ale także przez kilka tygodni ze względu na AdBlue, który jest dodatkiem do nowoczesnych silników wysokoprężnych, którego w Czechach brakowało w listopadzie, a którego cena też poszybowała w górę.

Ceny paliw na stacji paliw Orlen w Zebrzydowicach.Ceny paliw na stacji paliw Orlen w Zebrzydowicach.Źródło: Denik / Tomáš Januszek

Tankowanie w Polsce się opłaca

– Przyjeżdża tu wielu czeskich pilotów. Ale to nam wcale nie przeszkadza – uśmiecha się brygadier Wojtek do pompy Orlenu w Zebrzydowicach.

Gdyby orientować się po znakach rejestracyjnych, można by odnieść wrażenie, że Orlen jest w Czechach. Bardzo podobne logo Orlenu (które w dodatku zastąpi czeską Benzinę, którą polski koncern naftowy Orlen kupił kilka lat temu), będzie wyglądać podobnie do dzisiejszej Benziny.


Czechy Śląsk kupują dodatek AdBlue do nowoczesnych silników wysokoprężnych na stacjach paliw w Polsce.  Zaopatrzenie mają w okolicach Cieszyna.

Ostatnia ratunek dla czeskich diesli – polskie stacje benzynowe. AdBlue jest tego pełen

W ciągu dnia jest okres, kiedy aut czeskich marek jest więcej niż polskich. „Przyjeżdżam tu zatankować od lat. Tak, był czas, kiedy w Czechach było taniej, ale teraz jeszcze w Polsce. Nie obchodzi mnie, dokąd jadę, mieszkam pięć kilometrów dalej” , mówi pan Vladimír, lat 62, z Petrovic koło Karwiny.

Według analityka Miroslava Nováka cena benzyny w Czechach może spaść nawet o trzy korony za litr w grudniu lub styczniu. „Jednak jeśli ceny ropy wzrosną do 85 dolarów, ceny na czeskich dystrybutorach spadną maksymalnie o jedną koronę” – powiedział.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.