Dział Wewnętrzny wydał do tej pory ponad 161 000 specjalnych wiz dla uchodźców

Aktualizacje: 15.03.2022 10:19
Opublikowany:

Praga – Republika Czeska wydała ponad 161 000 specjalnych wiz osobom dotkniętym rosyjską inwazją na Ukrainę. W poniedziałek przyznał około 11.000. W Policji i Ośrodkach Pomocy Cudzoziemcom zarejestrowało się już 90 tys. uchodźców, a w poniedziałek blisko 5500 kolejnych. Świergot Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało o tym dzisiaj. Centrum w Pradze przyjęło w poniedziałek 2945 uchodźców, a centra pomocy poza Pragą zarejestrowały w poniedziałek 1215 uchodźców.

56,5% dorosłych otrzymało specjalne wizy. Prawie 80% z nich to kobiety. Wśród dzieci dominuje grupa w wieku od 6 do 15 lat, tj. 24%. Ponad siedem procent uchodźców, którym Czechy wydały wizy, ma od 15 do 18 lat, a prawie siedem procent to dzieci w wieku od trzech do sześciu lat. Istnieje ponad pięć procent dzieci poniżej trzeciego roku życia.

O wizy mogą ubiegać się nie tylko osoby, które uciekły z Ukrainy po rozpoczęciu rosyjskiej agresji, ale także np. te, które mieszkają dłużej w Czechach, wygasa im zezwolenie na pobyt i inaczej musiałyby wrócić na Ukrainę. Uchodźcy muszą zarejestrować się w Policji ds. Cudzoziemców w ciągu 30 dni od przybycia.

W poniedziałek Centralna Komórka Kryzysowa podjęła decyzję o regularnych spotkaniach przedstawicieli sześciu resortów w sprawie kryzysu uchodźczego. Dziś po raz pierwszy spotka się grupa przynajmniej eurodeputowanych pod przewodnictwem ministra spraw wewnętrznych i szefa gabinetu Víta Rakušana (STAN). Według wnętrza, pierwszym zadaniem grupy będzie stworzenie koncepcji wsparcia finansowego dla rodzin, które goszczą w swoich domach ukraińskich uchodźców. Austriak powiedział też w sobotę, że powołuje grupę doradczą, która ma przygotować średnio- i długoterminową strategię adaptacji uchodźców z Ukrainy w kwietniu.

Ponad 200 000 osób uciekło z Czech z powodu wojny na Ukrainie. Większość z nich nie ma tu żadnego doświadczenia. W związku z tym regiony domagają się od rządu korzystania ze wszystkich państwowych obiektów noclegowych dla uchodźców z Ukrainy po inwazji rosyjskiej. W zależności od regionu, zdolności te nie są jeszcze w pełni wykorzystane.

Centrum Pragi przyjęło w poniedziałek 2945 uchodźców, łącznie ponad 36 000

Praskie Centrum Pomocy Uchodźcom Ukraińskim wyleczyło w poniedziałek 2945 osób, o około 500 więcej niż w niedzielę. Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę do centrum zwróciło się łącznie 36 041 osób. Na Świergot Poinformował o tym dziś burmistrz Pragi Zdeněk Hřib (Piraci). Miejsce pracy Praskiego Centrum Kongresowego działa przez całą dobę i jest wspólne dla stolicy i regionu środkowoczeskiego.

W poniedziałek 323 osoby zdołały znaleźć zakwaterowanie, w tym 88 uchodźców, którzy zostali zakwaterowani w tzw. reżimie pogotowia, m.in. w salach gimnastycznych. 136 osób pojechało autobusem z Pragi do innych ośrodków pomocy.

Hřib i jego zastępca Petr Hlubuček (STAN) powiedzieli w poniedziałek dziennikarzom, że Praga chciałaby, aby państwo ustanowiło składkę na gospodarstwo domowe na zakwaterowanie ukraińskich uchodźców. Mieszkanie w namiotach, salach gimnastycznych lub karczmach to tylko nagły wypadek. Dzielnice miasta oferują obecnie gminie nieco ponad 500 awaryjnych miejsc noclegowych. Miasto chce też, aby UE pomogła Czechom, Słowacji i Polsce w fali migracji.

Gmina wraz z urzędami miejskimi dba również o miejsca w szkołach dla dzieci ukraińskich. Według radnego Víta Šimrala (Piraci), albo tworzone są oddzielne klasy, albo dzieci są włączane do obecnych klas. Jeśli sytuacja się nie zmieni, miejsca prawdopodobnie zostaną obsadzone w bieżącym roku szkolnym.

W sobotę grzyb zwrócił uwagę, że całkowita liczba uchodźców ukraińskich w Pradze była wyższa niż liczba osób zarejestrowanych w centrum pomocy. Uchodźców wspierają także inne zakłady pracy Departamentu Polityki Azylowej i Migracyjnej MSW. Ponadto nie wszystkie przyjazdy są rejestrowane od razu.

Centra pomocy poza Pragą zarejestrowały w poniedziałek 1215 uchodźców

W poniedziałek 1215 uchodźców z Ukrainy zwróciło się do ośrodków pomocy w regionie środkowoczeskim w Kutnej Horze, Mladej Boleslavie i Przybramie. To o 165 więcej niż w miniony poniedziałek, kiedy ośrodek w Przybramie jeszcze nie działał. Pracownicy Ośrodka mieścili również 123 z nich. Centrum Praskiego Centrum Kongresowego, wspólne dla Pragi i regionu środkowoczeskiego, zarejestrowało w poniedziałek 2945 osób, 136 osób zostało przeniesionych z Pragi do innych ośrodków regionalnych. Rzecznik biura gubernatora David Šíma powiedział dziś ČTK.

Centrum Pomocy Kutná Hora w Sali Kongresowej Galerii Kraju Środkowoczeskiego obsłużyło w poniedziałek 533 uchodźców. Do ośrodka w Mladej Boleslav zgłosiły się 433 osoby, aw Przybramie zarejestrowało się 249 uchodźców. Wszystkie lokalizacje są otwarte 24 godziny na dobę i oprócz pomocy w rejestracji, zakwaterowaniu i ubezpieczeniu, zapewniają również podstawową opiekę medyczną lub napoje dla oczekujących. Od początku działania centrum pomocy pod Pragą przyjęło 11 655 Ukraińców uciekających ze swojego kraju przed rosyjską agresją i zakwaterowało 1621 osób.

Pod numerem telefonu 226 288 400 województwo udziela podstawowych informacji na temat procedury rejestracji, znalezienia zakwaterowania, rozpatrywania wiz czy procedury uzyskania pozwolenia na pracę i prawa do świadczeń . Operatorzy linii zbierają również oferty zakwaterowania dla uchodźców.

Administracja rosyjska i ukraińska walczą z imigracją socjalną w Pradze

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *