Dwie duże grupy nielegalnych migrantów – Świat – Aktualności – przeniknęły na terytorium Polski z Białorusi

Dwie duże grupy migrantów podobno zdołały przekroczyć granicę między Białorusią a Polską. Agencja DPA poinformowała w środę wieczorem.
10.11.2021 06:19, aktualizacja: 10:12

Agencja PAP poinformowała, że ​​kilkadziesiąt osób uszkodziło płoty graniczne w okolicach wsi Krynki i Białowieża i przekroczyło granicę. We wtorek późnym wieczorem Radio Polskie Białystok zgłosiło się do straży granicznej, która poinformowała, że ​​w obu przypadkach przymusowo rozebrano płoty i szlabany.

Część migrantów wróciła już na Białoruś, innym udało się uciec i polskie siły ich szukają – powiedziała rzeczniczka.

Sytuacja jest spokojniejsza w obozie dla imigrantów pod Kužnicami, podało białostockie radio. Według tego źródła po stronie białoruskiej byłoby „co najmniej kilkaset osób”. Według polskich służb „dziś imigranci otrzymywali żywność od Białorusinów. Mają też namioty, śpiwory i wieczorami rozpalane ogniska, żeby się ogrzać. Są też stale obserwowani przez służby (ochrony) Białorusinów”.

Organ ochrony danych powiedział, że Polska odmawia migrantom wjazdu na jej terytorium i w ostatnich tygodniach i dniach wycofała setki sił bezpieczeństwa granicznego jako posiłki. Na granicy z Białorusią znajduje się również ogrodzenie z drutu kolczastego.

APD dodała, że ​​białoruski przywódca Aleksander Łukaszenko zwrócił się we wtorek do polskich władz o zezwolenie migrantom na podróżowanie do Polski. Wyjaśnił, że ci ludzie chcą osiedlić się w Niemczech, a nie w Polsce.

Kryzys migracyjny na granicach Białorusi z Łotwą, Litwą i Polską nasilił się w poniedziałek 8 listopada. Kilka tysięcy osób przybyło z białoruskiej strony granicy z Polską i odmawia opuszczenia obszaru przygranicznego. Część z nich próbowała dostać się do Polski zwijając lub przecinając płot z drutu kolczastego.

Państwa członkowskie UE oskarżają Mińsk o celowe zaostrzanie kryzysu i wzywają do sankcji. Tymczasem prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko twierdzi, że za tę sytuację odpowiadają same państwa zachodnie, ponieważ z powodu ich działań ludzie przed wojną uciekają z ojczyzny.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.