DPA: Donald Tusk nie wyklucza wyjścia Polski z UE

Prezes polskiej opozycji Platforma Obywatelska (PO) Donald Tusk (zdjęcie) nie wyklucza wyjścia Polski z Unii Europejskiej – poinformowała w piątek (10 września) agencja DPA.

Zdaniem Tuska Polacy mogą wyjść z UE „wcześniej niż myślisz”, jeśli obecna kampania rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) wymknie się spod kontroli. Tusk, były przewodniczący Rady Europejskiej (2014-19), powiedział TVN24.

Dwa dni temu wysoki rangą urzędnik PiS wyraził wątpliwości co do kontynuacji współpracy Polaków z UE, prowokując tym samym narodową debatę, przypomina DPA.

Lider PiS Ryszard Terlecki powiedział w środę (8 września), że jeśli UE będzie dalej podążać w obecnym kierunku, Polska „będzie musiała szukać drastycznych rozwiązań”. Pisał o tym na swoim portalu Polskiego Radia. Według Terleckiego Polska „nie chce wychodzić z UE”, ale nie można jej zmusić do czegoś, co ograniczy jej wolność i rozwój.

Rzecznik polskiego rządu Piotr Müller powiedział jednak w czwartek 9 września, że ​​Polska nie wystąpi z UE. „Chcemy, aby Polska stała się członkiem UE, ale chcemy też odgrywać w tym bloku aktywną rolę” – powiedział w rozmowie z polskim radiem.

Spór między Polską a UE wywołany reformami polskiego sądownictwa w ostatnim czasie zaostrzył się, pisze DPA. Komisja Europejska postanowiła zwrócić się do Trybunału Sprawiedliwości UE o nałożenie sankcji finansowych na Warszawę za reformę polskiego sądownictwa.

Zagraniczni obserwatorzy postrzegają zmiany w polskim sądownictwie pod przywództwem rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) jako próbę podważenia przepisów Unii Europejskiej.

Nie przegap tego

Komisja Europejska chce ukarać Polskę, nie realizuje wszystkich podjętych środków

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.