Dentystyczna „Psycho”, pacjenci z regionu opawskiego trafiają do lekarza w Polsce, Ołomuńcu i Brnie

Według Czeskiego Urzędu Statystycznego na Opawie mieszka około 176 000 osób. Największa w kraju firma ubezpieczeń zdrowotnych, Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), ma obecnie umowę w powiecie z 70 usługodawcami dentystycznymi, obejmującymi łącznie 115 dentystów. Tak więc w regionie opawskim na jednego dentystę przypada 1530 pacjentów.


Pogotowie stomatologiczne Ostrawa, kolejki. Ale teraz ludzie będą czekać w upale

Jak daleko idziesz do dentysty? Możesz głosować w ankiecie pod artykułem.

„Od trzech lat szukam dentysty dla siebie i mojego męża bezskutecznie. Firma ubezpieczeniowa właśnie wydrukowała moją listę i zajęła się nią. , a tam to było bezużyteczne.Znalazłem tylko dwie kliniki dentystyczne cały czas w których nas przyjmą, ale z długim czasem oczekiwania na leczenie.Co więcej, była to prywatna praktyka, więc powoli się tam pozdrawiam i nie jestem Rockefeller Okazuje się, że mieliśmy szczęście i znaleźliśmy dentystę w Ołomuńcu nawet po znajomości. Więc kiedy idziemy do dentysty, bierzemy urlop ”- mówi na przykład Petra Otipková, mówiąc, że nadal jest całkiem dobrze z godziną przyjazdu.


Klinika stomatologiczna, zdjęcie ilustracyjne.

Jak zdobyć dentystę? Burmistrz Krnova udał się, aby się tym zająć wraz z dyrektorem szpitala

„Mam przyjaciół z okręgu, którzy muszą jechać aż do Brna, bo po prostu nie znaleźli dentystów nigdzie indziej”.

Zgodnie z prawem firma ubezpieczeniowa musi znaleźć dentystę

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZS) ma stosunki umowne z 73 usługodawcami stomatologicznymi w regionie Opawy. „Właśnie wtedy doszliśmy do wiedzy. W 2017 roku było ich 68, w 2018 łącznie 70, rok później 72. W 2020 i 2021 było 73 dostawców” – powiedział kierownik sprzedaży ČPZP Vladimír Matta.


Plakaty z nagrodą 20 000 są wszędzie i wokół Poruby, teraz kwota jest wyższa.  Ostrawa, styczeń 2022 r.

Pięćdziesiąt tysięcy dla Elinki! Opawa i Hlučín również szukają samicy rasy border collie

Zgodnie z przepisami rządowymi z 2012 r. czas dojazdu do dentysty musi wynosić maksymalnie 35 minut, firmy ubezpieczeniowe są zobowiązane do zapewnienia lokalnej dostępności płatnych usług dla ludzi. Ale teraz wygląda to jak utopia. Według ich firm, firmy ubezpieczeniowe nie są w stanie samodzielnie zapewnić większej liczby dentystów. Ponadto decyzja o przyjęciu lub odmowie przyjęcia nowego pacjenta należy wyłącznie do dentysty. Krótko mówiąc, to błędne koło.

„VZP aktywnie zbliża się do dostępności opieki zdrowotnej dla swoich ubezpieczających. Przede wszystkim inicjuje przetarg na nowych świadczeniodawców w miejscowościach, które jej nie mają. założenie nowej praktyki. Staramy się zapewnić lokalną i czasową dostępność dla wszystkich naszych ubezpieczających zgodnie z przepisami rządowymi. Jednak w niektórych regionach mogą wystąpić sytuacje, w których żaden dentysta obecnie nie przyjmuje pacjentów w ciągu 35 minut. Ubezpieczony jest wtedy oferuje opiekę w dłuższym czasie podróży, a jednocześnie jest informowany, do kogo może się zwrócić w razie poważnych problemów”, mówi rzeczniczka VZP Viktorie Plívová.

Šmucler: spróbuj zmienić firmę ubezpieczeniową

Jak już wspomniano, odwiedzając zakład ubezpieczeń zdrowotnych, często zabiera się tylko kartkę z listą dentystów, którzy według towarzystw ubezpieczeniowych muszą przyjmować nowych pacjentów. Ale tak się nie stanie. Ale co powinni zrobić ludzie, jeśli firma ubezpieczeniowa nie jest w stanie zapewnić im dentysty?

„Następnym razem prawdopodobnie wybrałbym firmę ubezpieczeniową, która kontraktuje z moim lekarzem, kiedy już mu płacę. Zmiana firm ubezpieczeniowych często będzie bardzo pomocna. które są znacznie lepsze”, powiedział Denikowi Romanowi Šmuclerowi Denik Roman Šmucler, prezes Czeskiej Izby Stomatologicznej (ČSK). Według niego w Republice Czeskiej jest obecnie około 1200 dentystów bez umów z towarzystwami ubezpieczeniowymi.


Arboretum Novodvor w zimie.  23 stycznia 2022 r., Stěbořice.

WIZERUNEK: Śnieżny romans na Opawsku jest otwarty dla publiczności nawet zimą

Na stronie CSK www.dent.cz istnieje lista lekarzy, którzy przyjmują nowych pacjentów. Jednak strona nie jest aktualizowana bezpośrednio przez CSK. „To jest forma reklamy. Prowadzimy negocjacje z towarzystwami ubezpieczeniowymi, aby sprawdzić, czy istnieje w całym kraju taka strona, na której pacjenci przez długi czas obeszliby się bez lekarza. Wręcz przeciwnie, wielu lekarzy reklamuje wolne miejsca w Internecie”, dodaje Roman Šmucler.

Bierze klinikę dentystyczną

Zresztą, według wszystkich dostępnych informacji, obecnie tylko jedna placówka w regionie opawskim przyjmuje pacjentów. To jest klinika stomatologiczna MyTreedk w Opawie.

„Następne dostępne terminy to listopad. Jeśli publikowane są wcześniejsze terminy, dzwonimy do oczekujących pacjentów i tym samym aktywnie proponujemy wcześniejsze terminy. Stale dodajemy nowych członków do naszego miejsca pracy, aby osiągnąć jak najkrótszy czas oczekiwania. W soboty oferujemy regularną izbę przyjęć dla pacjentów niezarejestrowanych” – pisali do nas z przychodni mieszczącej się przy ulicy Nerudowej.

Miasta nie będą walczyć

Zwróciliśmy uwagę, że niektóre miasta i gminy w Czechach pomagają swoim obywatelom w zapewnieniu niedrogiej opieki dentystycznej. Na przykład poprzez zakładanie gabinetów na własny koszt lub finansowanie ich sprzętu, przyciągając w ten sposób nowych dentystów.


Znani sportowcy odwiedzili także popularny klub nocny Buly.

Lata 90.: Bula Kravaře przyćmiła także Ostrawę. Gwiazdy, na czele z Jagr

Według rzecznika prasowego Romana Konečnégo, gmina Opawa nie planuje niczego podobnego. Jak ratusz Hlučín. „Obecnie jest około dziesięciu dentystów, którzy mają również ekspertów w zakresie ortodoncji, chirurgii, anestezjologii itp. Zapotrzebowanie obywateli jest pokrywane” – powiedziała rzeczniczka miasta Kristina Skulinová, mówiąc, że w zeszłym roku ratusz nie przyjął żadnych pytań od mieszkańców na temat dostępność dentystów.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.