Dawki benzyny i oleju napędowego? Rząd zapowiedział ograniczenie cen paliw. Może to spowodować katastrofę.

Miesiące południowe są w dużej mierze naznaczone stale rosnącymi cenami paliw. Osiągają one obecnie historyczne maksima i jest mało prawdopodobne, aby w najbliższej przyszłości ten trend się zmienił. Wynika to z rosyjskiej inwazji na Ukrainę, wzrostu cen komponentów używanych do produkcji ropy czy paliw, a także niestabilnej sytuacji rynkowej. Z tego powodu coraz częściej na Słowacji wybieramy drogę węgierską.

Próg cenowy jako rozwiązanie?

Pod koniec ubiegłego roku nasi południowi sąsiedzi zaczęli ograniczać ceny paliw. Na lokalnych stacjach benzynę lub olej napędowy można kupić za 479,9 HUF, czyli około 1,29 euro za litr przy aktualnym kursie wymiany.. Jakiś czas temu zrobili podobny krok Polacy, którzy zdecydowali się tymczasowo obniżyć VAT na paliwo. Dlatego Słowacy mieszkający na granicy natychmiast zaczęli wykorzystywać sytuację w sąsiednich krajach. Słowackie samochody zaczęły natychmiast powstawać na kilku stacjach benzynowych w pobliżu słowackiej granicy..

Przeczytaj także:


Mówiąc słowami ministra finansów Igora Matoviča, który zeszłotygodniowy program Braňo Závodský na żywo zauważył, że Słowacja wynegocjowała już dużą umowę naftową (godz. 29:50). Matovic podobno poprosił węgierskiego wicepremiera Pétera Szijjártóma o interwencję w MOL, który obejmuje naszą rafinerię. Później musiał negocjować z dyrektorem Slovnaft Oszkár Világ. Odmówił jednak ujawnienia szczegółów umowy:Nie muszę o tym wcześniej mówić w mediach, ale już dziś wiem, że mamy dość fundamentalne porozumienie, które moim zdaniem przyniesie korzyści Słowakom.

Stopniowe cięcie z Rosji

On dodał:Nie chcemy, aby Slovnaft cieszył się tanią rosyjską ropą.„Według niego Slovnaft sprzedaje benzynę na naszym rynku za takie same kwoty, jak inni zagraniczni producenci, z czego tylko czerpie korzyści. Potwierdził jednak, że obecnie nie jest możliwe oddzielenie się od rosyjskiej energii i powiedział, że byłoby dla nas stopniowo niebezpieczne, gdybyśmy nie odcięli się od ich ropy i gazu ziemnego..

Według ministra spraw społecznych i rodziny Milana Krajniaka ewentualny pułap cen paliw lub inna forma rekompensaty miała być omówiona na poniedziałkowym posiedzeniu rządu. W spektaklu Plusy ciała w według tvnoviny.sk wyrażone: „Uważam, że trwają negocjacje między Ministerstwem Finansów a MOL. Zobaczmy, jaki jest efekt końcowy. Oczekuję pozytywnego wyniku, czy to pod względem limitów cenowych, czy też mamy środki, aby zrekompensować tym, którzy najbardziej tego potrzebują.

Odmówił jednak ujawnienia dalszych informacji, ale powiedział, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest to, że Słowacja może ograniczyć ceny. Nie jest jeszcze jasne, jaka powinna być cena.

Nieporozumienia w koalicji

Jednak rozwiązanie to nie znajduje konsensusu w kwartecie koalicyjnym. Minister gospodarki Richard Sulík ** sprzeciwia się regulacji cen paliw **. Powiedział na marginesie tej fazy, że dostępne są również lepsze narzędzia zapobiegające wzrostom cen na stacjach benzynowych.

Tankowanie, stacja benzynowa, benzyna, olej napędowy, paliwa

Dawki benzyny i oleju napędowego?

W debacie publicznej udział wzięło również Słowackie Stowarzyszenie Przemysłu i Handlu Paliwowego (SAPPO), pod którym wyróżniają się słowackie koncerny naftowe.. Jak mówi portal tvnoviny.skZuzana Oprchalová, prezes SAPPO, widzi kilka problemów w ograniczaniu cen. Zaznaczył, że podobny środek naraziłby państwo na wzmożone spory sądowe ze strony operatorów stacji benzynowych. Może to ostatecznie doprowadzić do mniejszej konkurencji i możliwości niedoboru paliwa na rynku słowackim. Moglibyśmy więc znaleźć się w sytuacji, w której w racji byłoby paliwo.

Kilku ekspertów krytykuje też populistyczne rozwiązanie, że rząd chce zamrozić ceny paliw. Mówi się, że rząd ma do dyspozycji znacznie lepsze narzędzia niż pułap cenowy.

Szanse są również w podobnym scenariuszu, jak jakiś czas temu w sąsiednich Czechach. Gmina obniżyła akcyzę na paliwo i usunięto obowiązek mieszania drogich bioskładników z olejem napędowym.

Dodatkowo na stole jest opcja czasowa obniżka VAT jak w Polsce.

Będziemy nadal monitorować sytuację pod kątem możliwych pułapów cenowych i zawsze będziemy dostarczać najnowsze informacje.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.