Czy wojna na Ukrainie wpłynie na inflację i wzrost?

Czy wojna na Ukrainie wpłynie na inflację i wzrost gospodarczy?

50% Inflacja pozostanie wysoka, a gospodarka nieco zwolni

Adriana Škriniarová, współzałożycielka Agapé Senior Park
Absolutnie. Inflacja jest tu wysoka od jakiegoś czasu i spodziewam się jej dalszego wzrostu z powodu wojny na Ukrainie. Zakładam, że w szczególności ucierpią gospodarki europejskie, w tym oczywiście nasze. Niestety ceny będą rosły jeszcze szybciej, a wzrost gospodarczy spowolni. Prawdopodobnie nie można wykluczyć recesji w przypadku wstrzymania dostaw ropy i gazu na Ukrainę.

Pavel Nechala, prawnik, WISE3, sro, kancelaria prawna
Wprawdzie już dziś obserwujemy wzrost cen niektórych surowców. Zmiany w łańcuchach dostaw potrwają dłużej. Przede wszystkim konflikt na Ukrainie jest wciąż w powijakach.

Stanislav Kučírek, Prezes, Słowacko-Polska Izba Gospodarcza
Po wojnie na Ukrainie świat nie będzie już taki, jaki znamy. Ponieważ nasza europejska cywilizacja jest zbudowana na wolności i dała nam niezwykłą przewagę w zakresie innowacji w dziedzinie gospodarczej, teraz tracimy i tracimy ich postępującą wolność.

Ivan Košalko, prezes, Business Alliance of Slovakia
Obawiam się, że wzrost cen energii i zagrożona jej dostępność zmniejszy konkurencyjność naszych firm produkcyjnych.

Peter Lang, dyrektor zarządzający, Caarnie, sro, Bratysława
Obawiam się, że rosyjska agresja dopiero się zaczęła. Będzie to miało znaczący wpływ na pozostałe ceny energii i surowców. W rezultacie rosnąca inflacja i niedobory surowców wpłyną na niektóre segmenty rynku.

Peter Dostál, Przewodniczący Rady Nadzorczej, Aliter Technologies, as, Bratysława
Rosnące ceny surowców w połączeniu z wyższymi stopami procentowymi nie będą wspierać wzrostu handlu. Nie pomoże też wstrzymanie handlu z Ukrainą i Rosją.

Ivan Paule, Partner, Audyt TPA
Musimy jeszcze poczekać na oddech. Obecna wojna na Ukrainie wpłynie na nas nie tylko politycznie, na bezpieczeństwo, psychicznie, ale i gospodarczo.

Stanislav Verešvársky, Dyrektor Generalny i Dyrektor Wykonawczy, DanubiaTel, as
Mówiąc najprościej, dzisiejszy świat jest bezpośrednio lub pośrednio zbyt połączony ekonomicznie, a niektórych skutków nie da się całkowicie wyeliminować.

Branislav Panis, dyrektor generalny Słowackiego Muzeum Narodowego
To byłby cud, gdyby tak się nie stało.

Peter Grančič, Menedżer Funduszu, HB Reavis CE REIF
Tak, to będzie. Sankcje związane z konfliktem rosyjsko-ukraińskim z pewnością znajdą również odzwierciedlenie w tych wskaźnikach ekonomicznych. Spodziewamy się dalszej presji inflacyjnej, a wczorajsza decyzja EBC o stopniowym ograniczaniu presji na nowe pieniądze nie oznacza, że ​​stopy procentowe wzrosną natychmiast. Przy takiej różnicy między stopami procentowymi a inflacją inwestowanie w wysokiej jakości nieruchomości komercyjne z dobrymi najemcami i dzierżawami indeksowanymi do inflacji wydaje się jednym z najmądrzejszych sposobów inwestowania darmowych pieniędzy, aby inflacja ich nie zniszczyła.

Martin Krištoff, analityk finansowy, HABRL Wealth Management, ocp, as
Obecna wojna na Ukrainie spowoduje wzrost cen. Rosnące ceny były jednak problemem już przed wybuchem konfliktu, ale rosyjska inwazja jeszcze bardziej przyczynia się do wzrostu cen makulatury ze względu na ekstremalny wzrost cen surowców. W kolejnym okresie możemy spodziewać się dalszego wzrostu inflacji, która osiągnie nowe rekordowe poziomy. Chociaż Rosja i Ukraina nie mają wysokiego udziału w globalnym PKB na świecie, można spodziewać się wolniejszego wzrostu gospodarczego, ponieważ wojna wpływa głównie na nastroje gospodarcze i zachowania konsumentów.

Borek Simandl, dyrektor FINEP SK

Branislav Rentka, CEO, m: area, sro, Vráble

Ján Majerský, dyrektor zarządzający, Proma

Jozef Bojčík, dyrektor zarządzający, Medi Cool, sro, Koszyce

Luboš Vančo, Partner, KPMG Slovensko, sro

Martin Jacko, partner zarządzający, Lansky, Ganzger & Partner Rechtsanwälte, sro, Bratysława

Martin Sukupčák, kierownik, BCI-S&T, sro, Żylina – Považský Chlmec

Martin Šimun, Przewodniczący Rady Nadzorczej, Dôvera zdravotná poisťovňa

Michal Hrabovec, Prezes, Anasoft

Miloš Vašek, dyrektor zarządzający, Dexis Slovakia, sro, Vráble

Ondrej Laciak, Partner Zarządzający, Laciak & Co., sro, Bratysława

Pavol Múdry, wieloletni członek, IPI Slovakia

Peter Špoták, Prezes Zarządu, Maesta, as, Bratysława

Stanislav Hreha, Prezes Zarządu i Dyrektor Zarządzający, Východoslovenská vodárenská spoločnosť

Štefan Macsadi, prezes COOP Jednota Nové Zámky

Tomáš Jančo, dyrektor zarządzający, Pantheon Technologies, sro, Bratysława

25% Gospodarka znacznie zwolni, ale inflacja pozostanie wysoka

Juraj Vozár, dyrektor wykonawczy, Biomin, as, Cífer
Wojna, choćby pośrednio, wpłynie na nas i mocno nas uderzy. Zmienią się wszystkie aspekty naszego długoterminowego spokojnego i wygodnego życia. Sytuacja gospodarcza będzie odzwierciedlać głębokość i czas trwania konfliktu z bezpośrednią korelacją ze wzrostem gospodarczym. Inflacja po pandemii wzmocniona nowym aspektem militarnym w pełni pokaże swoją siłę, skalę i oddziaływanie. Ale teraz nie czas o tym mówić, musimy pomóc niewinnym, których bezpośrednio dotknęły. Będziemy walczyć tylko o naszą gospodarkę.

Peter Halász, Dyrektor Zarządzający, Grupa Jaga
Już to widać, szybują w górę ceny surowców, materiałów budowlanych i robocizny. Inwestorzy są bardzo czujni i nie sądzę, aby przed końcem wojny podjęli jakieś fundamentalne decyzje.

Daniel Gašpar, Partner Zarządzający, Crowdberry as
Scenariusze z lat 70. nie są już wykluczone. Ekstremalny wzrost cen nakładów, odroczenie inwestycji, niepewność i załamanie nastrojów muszą mieć wpływ na wyniki gospodarcze. Z dużym prawdopodobieństwem czeka nas recesja.

Peter Stadler, dyrektor generalny i prezes zarządu, Wealth Effect Management
Dokładny scenariusz jest bardzo trudny do ustalenia. Pandemia i luzowanie ilościowe już spowodowały wysoką inflację. Wzrost energii i surowców spowodowany wojną tylko spowolni światową gospodarkę. Myślę, że bawimy się przez rok lub dwa, zanim zacznie świtać na lepsze czasy. Ten, kto znajdzie na rynku odpowiednią receptę na ukrycie się przed inflacją, będzie zwycięzcą.

Andrej Révay, prezes Słowackiego Stowarzyszenia Finansistów Przedsiębiorstw

Anton Šnegoň, dyrektor zarządzający, Battal

Drahoslava Kovárová, dyrektor zarządzający, VerbaLex, sro, Bratysława

Elena Kráľovenská, dyrektor zarządzający, Keis Media, sro, Bratysława

Igor Hornák, Prezes Zarządu, Factory 4 Solutions as

Jaroslav Šedivý, dyrektor generalny i prezes zarządu, Danfoss Power Solutions, as

Róbert Kopál, dyrektor, Stowarzyszenie Dealerów Papierów Wartościowych

Rudolf Lukačka, dyrektor, Relas, sro

Vladimir Hanes, założyciel, Hanes Executive Search

9% Inflacja pozostanie wysoka, ale gospodarka pozostanie silna

Mikuláš Gazda, Prezes Zarządu, AGENDY, as, Vranov nad Topľou
Z definicji ekonomicznej inflacja to postępujące osłabienie siły nabywczej pieniądza. Rządy zawsze będą używać różnych wymówek, aby uzasadnić inflację: zakłócenia łańcucha dostaw, zwiększony popyt lub zła chciwość korporacji. Jednak przez większość czasu są to wymówki. Inflacja jest zawsze zjawiskiem monetarnym. Ceny rosną, ponieważ podaż pieniądza znacznie przewyższa realną produkcję i realny popyt na pieniądz. Żaden rząd na świecie, w tym rząd słowacki, który stara się masowo zwiększyć swój rozmiar w gospodarce i spieniężyć gwałtownie rosnący deficyt, nie będzie dobrowolnie sprzeciwiał się podwyżkom cen, mimo że twierdzi, że jest inaczej. Dlatego konieczne jest naciskanie na masowe cięcia budżetowe tam, gdzie nie powstaje żadna produkcja. Np. w NRSR, w Kancelarii Prezydenta, NBS, na uposażeniach urzędników konstytucyjnych, żeby nie zaopatrywać się w niepotrzebne i niepotrzebne dobra, ale ograniczyć podaż pieniądza tylko w zakresie zabezpieczenia rzeczywistej produkcji.

Ivan Hronec, dyrektor generalny, Film Europe Media Company

Martin Kultan, dyrektor zarządzający, Dôvera zdravotná poisťovňa, as

Simona Bubánová-Tauchmanová, dyrektor zarządzający, dział CD-Creative, sro

11% nie wiem / nie wyrażam siebie / inne

Tomáš Lysina, Partner, Lysina-Roško i Wspólnicy
Z pewnością tak. Ze względu na wzajemne powiązania różnych rynków konflikt militarny na Ukrainie już teraz ma konsekwencje finansowe, nie tylko dla słowackich firm. Sankcje nałożone na Rosję dotykają także ogół społeczeństwa innych krajów, w tym Słowacji, które dotknęły nie tylko obywateli Rosji. Spodziewany wzrost inflacji będzie spowodowany wyższymi cenami energii i paliw. Kolejnym problemem może być niestabilność rynków finansowych. Według Europejskiego Banku Centralnego (EBC) wojna na Ukrainie ma spowolnić rozwój gospodarki strefy euro. Jednak nie znamy jeszcze pełnego wpływu konfliktu.

Juraj Heger, dyrektor, Vydavateľstvo Slovart, as
Myślę, że myślenie w tych kategoriach jest teraz samolubne. Przede wszystkim jestem wdzięczny losowi, że nie byliśmy celem specjalnej operacji wojskowej – umknęło nam tylko kilkaset kilometrów. Nawet jeśli gospodarka ucierpi w nadchodzących miesiącach, i tak jest to lepsze niż ukrywanie się w pubie.

Peter Kubovič, partner zarządzający i prawnik, HKP Legal, sro, Bratysława
Są to kwestie ekonomiczne, które wymagają oceny ekspertów, ale jasne jest, że wojna na Ukrainie będzie miała znaczący wpływ na życie na Słowacji – a przede wszystkim, ale nie tylko, będzie miała negatywny wpływ…

Dušan Ďurík, prawnik, Škubla & Partners
Gospodarka to system o wielu nieznanych i nieprzewidywalnych skutkach. Ta wojna jest z pewnością istotnym elementem o wyraźnie nieprzewidywalnym oddziaływaniu. Dlatego wszystkie przewidywania w tym zakresie są tylko spekulacjami.

Ján Ondruš, dyrektor generalny, G. Lehnert, ks, Bratysława

5% Gospodarka zwolni tak bardzo, że inflacja nie będzie problemem

Milan Hrbek, prawnik, partner, Černejová & Hrbek

Miroslav Kunsch, Dyrektor Zarządzający, IPESOFT spol. Sp. z o.o

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.